Złote medale AMP w badmintonie znów dla Politechniki Gdańskiej! [FOTO, WIDEO]

0
522

Można już powiedzieć, że Politechnika Gdańska ma monopol na wygrywanie w Akademickich Mistrzostwach Polski w badmintonie. Zawodnicy trójmiejskiej uczelni ponownie zwyciężyli w zawodach, które tym razem odbyły się w wyremontowanej hali Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Niedzielne zmagania rozpoczęły się od ćwierćfinałów, w których zagrało osiem najlepszych zespołów z sobotniej fazy grupowej. Ostatecznie do najlepszej czwórki awansowały zespoły Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (wygrana z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi 4:1), Politechniki Gdańskiej (zwycięstwo z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie 4:0), Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (triumf nad Uniwersytetem Warszawskim 4:2) i Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach (pokonała Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie 4:2).

Ale to właśnie w półfinałach mieliśmy niesamowitą rywalizację. Spotkały się bowiem dwie teoretycznie najlepsze drużyny turnieju, czyli AMW w Gdyni oraz Politechnika Gdańska. Minimalnie w derbach Trójmiasta lepsza okazała się druga z tych ekip, która wygrała 4:3. – Drużyna AMW wzmocniła się kilkoma reprezentantami Polski i ten mecz stał na naprawdę wysokim poziomie – mówił Krzysztof Jakowczuk, zawodnik PG Gdańsk. – Tak naprawdę ta drużyna mogłaby grać w naszej ekstralidze i zajęłaby spokojnie miejsce w połowie stawki, a rozgrywki są bardzo mocne w skali europejskiej. Cieszymy, że udało nam się wygrać.

Stawkę finałową uzupełnili badmintoniści AWF Wrocław, którzy pokonali AWF Katowice 4:2. W meczu o złoto niespodzianki już nie było i zespół z Trójmiasta pokonał drużynę z Dolnego Śląska 4:0, a tym samym ponownie triumfował w Akademickich Mistrzostwach Polski! Brązowy medal przypadł ekipie z Gdyni, która wygrała z drużyną ze Śląska 4:2. – Przyjechaliśmy jako obrońcy tytułu, więc chcieliśmy ponownie zdobyć złoto – dodał Jakowczuk. – Udało nam się wygrać dość spokojnie, tak naprawdę obawialiśmy się wspomnianego już spotkania półfinałowego z Gdynią. W Łodzi było super, na czele z integracją, a teraz czekamy już na Akademickie Mistrzostwa Europy.

Wojciech Blaut, kapitan AWF Wrocław, dodał, że drużyna nie miała żadnych szans w walce w turnieju finałowym. – Ale z kolei my nie zakładaliśmy sobie nic co do strefy medalowej – zaznaczał srebrny medalista AMP. – Drużyna nam się osłabiła w tym sezonie, więc chcieliśmy po prostu wyjść z grupy, dobrze się bawić i jak najwięcej pograć. Ku naszemu zdziwieniu doszliśmy aż do finału i jesteśmy z siebie mega dumni.

Warto dodać, że wybrano również najlepszych zawodników turnieju. Wśród kobiet wyróżniono Ulyanę Volskayą z PG Gdańsk, a najlepszym badmintonistą wybrano Dominika Kwintę z AMW Gdynia.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki finału Akademickich Mistrzostw Polski 2024 w badmintonie w Łodzi

Mecz o 11. miejsce:

Wojskowa Akademia Techniczna – Politechnika Wrocławska 4:3

Mecz o 9. miejsce:

Politechnika Śląska w Gliwicach – Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie 3:4

Mecz o 7. miejsce:

Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 4:3

Mecz o 5. miejsce:

Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie – Uniwersytet Warszawski 0:4

Ćwierćfinały:

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – Uniwersytet Medyczny w Łodzi 4:1

Politechnika Gdańska – Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie 4:0

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – Uniwersytet Warszawski 4:2

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach – Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 4:2

Półfinały:

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – Politechnika Gdańska 3:4

Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 4:2

Mecz o 3. miejsce:

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 4:2

Finał:

Politechnika Gdańska – Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 4:0

Klasyfikacja końcowa:

 1. Politechnika Gdańska
 2. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
 3. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
 4. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
 5. Uniwersytet Warszawski
 6. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 7. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
 8. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 9. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 10. Politechnika Śląska w Gliwicach
 11. Warszawska Akademia Techniczna
 12. Politechnika Wrocławska
 13. -16. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach