Złote dziewczyny

0
1366

Polskie szpadzistki zostały mistrzyniami Europy. Wszystkie są zawodniczkami AZS!

Na Mistrzostwach Europy w Duesseldorfie biało-czerwone walczyły w azetesowym składzie: Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie AZS AWF Kraków),i Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa) i Ewa Trzebińska (AZS AWF Katowice).

Polki w pierwszej rundzie (jako najwyżej rozstawione) miały wolny los. W drugiej rozbiły Belgię (45:22), a w ćwierćfinale ekipę Węgier (45:29). W walce o finał nasze szpadzistki spotkały się z Francuzkami, które w turnieju indywidualnym zajęły dwa czołowe miejsca na podium i z którymi rok wcześniej przegrały walkę o złoto jednym trafieniem. Nasze tym razem wygrały 45:37 i awansowały do finału, który okazał się prawdziwym dreszczowcem.

Polki długo nie mogły znaleźć sposobu na Rosjanki. Do tego pojawiły się kary za pasywność. W końcówce trzypunktową stratę w ciągu pół minuty odrobiła jednak Trzebińska, doprowadzając do dogrywki. Brązowa medalistka turnieju indywidualnego zadała w niej decydujące trafienie, przesądzając o zwycięstwie 26:25.

Polska drużyna wróciła na najwyższe miejsce na podium po dziewięciu latach. W 2009 roku w Lipsku w składzie zwycięskiej drużyny były m.in. Magda Piekarska i Ewa Trzebińska (wtedy pod panieńskim nazwiskiem Nelip).

Nasze szpadzistki zaliczają bardzo udany sezon. Dwa razy wygrywały już zawody Pucharu Świata (w Barcelonie i Dubaju) i raz były drugie. Po sukcesie w ME umocniły się na drugim miejscu w światowym rankingu, z którego cztery najlepsze ekipy zapewnią sobie awans na igrzyska olimpijskie.