Złota Włodarczyk, Hołuba i Sobery w Gorzowie Wlkp. [FOTO, WIDEO]

0
576

Najdalsze rzuty młotem w sezonie Pawła Fajdka oraz wygrana Anity Włodarczyk były ozdobą drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski, które rozgrywane są na stadionie w Gorzowie Wielkopolskim. Złote medale na ziemi lubuskiej zdobywali także m.in. Krzysztof Hołub (AZS UMSC Lublin) czy Robert Sobera (AZS AWF Wrocław).

Imponujący finisz w biegu na 400 metrów zaserwowała kibicom Natalia Kaczmarek. Nasza najlepsza obecnie specjalistka od rywalizacji na dystansie jednego okrążenia odniosła pewne zwycięstwo, wygrywając z czasem 51.86. Piękny come-back na bieżnię, po walce z kontuzjami, zanotowała Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Zawodniczka AZS OŚ Poznań wywalczyła brązowy medal, osiągając czas 52.84.

Mistrzem Polski w biegu na 400 metrów został Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn), ale nasz doświadczony zawodnik na ostatnich metrach został niemal wyprzedzony przez młodzieżowca Igora Bogaczyńskiego. Na mecie Zalewski uzyskał czas 46.10, a jego młodszy kolega 46.11. Bogaczyński, zawodnik MKL-u Jarocin, miał imponujący finisz. Pokonał drugiego ze startujących w tym biegu złotego medalistę olimpijskiego. Trzeci na mecie był Kajetan Duszyński z AZS-u Łódź (46.17).

Na ostatnią prostą jako liderka 400 metrów przez płotki wbiegła obrończyni tytułu Izabela Smolińska. Prowadzenia nie oddała do mety i wygrała mistrzostwa Polski drugi raz z rzędu. Ostatnia prosta to popis Anny Marii Gryc (AZS AWF Warszawa), która przesunęła się na drugie miejsce wyprzedzając Katarzynę Martynę (AZS AWF Kraków), drugą po wyjściu z wirażu. Zawodniczka klubu ze stolicy srebro zdobyła z wynikiem 57.90. Długo czekali kibice zgromadzeni na stadionie na werdykt dotyczący trzeciego miejsca – na metę jednocześnie wpadły bowiem Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) oraz wspomniana Martyna. Po kilku minutach okazało się, że panie uzyskały identyczne czasy – 58.13 – i obie wywalczył brązowe medale.

Podobnie jak rok temu w Suwałkach, złoty medal w biegu na 400 metrów przez zdobył Krzysztof Hołub (AZS UMSC Lublin). Zawodnik, który w czwartek obchodził 23. urodziny, na ostatnich metrach wyraźnie wyprzedził rywali i wygrał z czasem 49.78.

Z kolei Robert Sobera (AZS AWF Wrocław) bezbłędnie pokonywał poprzeczkę zawieszoną na 5.41, 5.46 oraz 5.61 i został mistrzem Polski w skoku o tyczce. Później bez powodzenia atakował jeszcze 5.70.

Długo rozkręcała się w konkursie rzutu młotem Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice). Na półmetku zmagań była dopiero czwarta, ale w piątej próbie posłała młot za linię wyznaczającą w sektorze 70 metr. Uzyskała 70.91 i po pięciu latach przerwy wróciła na fotel mistrzyni Polski. Drugie miejsce zajęła Malwina Kopron, która rzuciła 70.54. Ciekawą walkę o brąz wygrała Aleksandra Śmiech (69.26), aktualna akademicka mistrzyni Polski w tej konkurencji, która za kilka dni w Chengdu powalczy w 31. Letniej Uniwersjadzie.

Świetną serię w finale rzutu młotem zanotował Wojciech Nowicki. Mistrz olimpijski rzucił najpierw 78.90, a po kilku minutach poprawił się na 79.96. Później gonił w konkursie za próbą na 80 metrów, ale młot ciągle lądował nieco bliżej – 79.20, 79.09, 79.26. Zawodnik Podlasia zdobył swój drugi z rzędu tytuł mistrza kraju. Im bliżej mistrzostw świata tym dalej rzuca z kolei Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice). W Gorzowie Wielkopolskim trzykrotnie poprawiał najlepszy rezultat w sezonie. Ostatecznie srebro przypieczętował rzutem na 78.10. Rekord życiowy 73.23 i brązowy medal zdobył Dawid Piłat, kolejny ze złotych medalistów ostatnich AMP w Poznaniu i kadrowicz na uniwersjadę w Chinach.

W chodzie na 10 000 metrów, rozegranym w piątkowy poranek, na początku rywalizacji na czele mieliśmy sześcioosobową grupkę chodziarzy, w której był m.in. Dawid Tomala (AZS Politechnika Opolska). Na mecie najszybszy był jednak Maher Ben Hlima, który uzyskał czas 40:35.48. Tomala został wicemistrzem kraju z wynikiem 42:11.81.

W biegach rozstawnych 4 x 100 metrów złote medale zdobyły sprinterki Optimy Radom (45.48) oraz szybkobiegacze AZS-AWF Katowice (40.16). Podium u kobiet uzupełniły zawodniczki OŚ AZS Poznań (srebro) i AZS AWF Gorzów Wlkp. (brąz). Tytuł wicemistrzów Polski w tej konkurencji przypadł lekkoatletom AZS UMCS Lublin.

Medale zawodników z klubów AZS –  99. PZLA Mistrzostwa Polski, Gorzów Wielkopolski, 28.07.2023

złote medale
Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice), rzut młotem
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław), skok o tyczce
Krzysztof Hołub (AZS UMCS Lublin), 400 m ppł
Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn), 400 m
Jakub Sikorski, Karol Kwiatkowski, Przemysław Kozłowski, Adam Burda (AZS AWF Katowice), 4×100 m

srebrne medale
Anna Maria Gryc (AZS AWF Warszawa), 400 m ppł
Dawid Tomala (AZS Politechnika Opolska), chód, 10 km
Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice), rzut młotem
Kaja Wesołowska, Marta Zimna, Julia Dziamska, Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań), 4×100 m
Jakub Lempach, Patryk Krupa, Jakub Chmiel, Łukasz Żak (AZS UMCS Lublin), 4×100 m

brązowe medale
Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław), 400 m ppł
Patrycja Wycieksziewicz-Zawadzka (OŚ AZS Poznań), 400 m
Kajetan Duszyński (AZS Łódź), 400 m
Aleksandra Jeż, Paulina Kosikowska, Wiktoria Dams, Marika Majewska (AZS AWF Gorzów Wlkp.), 4×100 m