Zimowa uniwersjada, która miała się rozpocząć 11 grudnia w Lucernie, została odwołana. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek i jest spowodowana zagrożeniem związanym z pojawieniem się i szybkim rozprzestrzenianiem nowego wariantu koronawirusa Omikronu.

W związku z zagrożeniem Szwajcarski Rząd Federalny wprowadził ograniczenia w podróżach do i z wielu krajów. W wyniku tych ograniczeń uniwersjada nie może się teraz odbyć. Już w tej chwili obywatele wielu krajów są już dotknięci dziesięciodniową kwarantanną, a jest bardzo prawdopodobne, że zostaną dodane także inne kraje napisano w oficjalnym piśmie przekazanym organizacjom sportu studenckiego, które planowały wysłać ekipy na uniwersjadę, w tym do Akademickiego Związku Sportowego w Polsce. W tej chwili obowiązkowa kwarantanna w Szwajcarii obowiązuje podróżnych m.in. z Australii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hongkongu, Izraela i Czech. W najbliższych dniach lista ta z pewnością się wydłuży.

Organizatorzy podkreślają, że zdrowie wszystkich zaangażowanych osób w uniwersjadę jest najważniejsze i proszą o wyrozumiałość dla tej decyzji.

 Jesteśmy bardzo smutni, że nie będziemy w stanie zorganizować tego wspaniałego wydarzenia. Chcę podziękować każdemu, kto pracował na rzecz organizacji uniwersjady w Lucernie mówi Mike Kurt, szef szwajcarskiej organizacji sportu akademickiego.

Uniwersjada w Lucernie pierwotnie planowana była w dniach 21-31 stycznia, ale we wrześniu ubiegłego roku została przełożona na grudzień. Niestety, pogorszająca się sytuacja związana z pandemią sprawiła, że największe zimowe święto sportu studenckiego zostało definitywnie odwołane.

Najbliższa zimowa uniwersjada ma odbyć się w styczniu 2023 roku w amerykańskim Lake Placid. Wcześniej, bo w dniach 26 czerwca – 7 lipca przyszłego roku w chińskim Chengdu, ma odbyć się letnia uniwersjada, która pierwotnie była planowana na 2021 rok.