W Warszawie odbył się XXXI Sprawozdawczy Zjazd AZS. Uczestniczyło w nim 112 delegatów.
Połowa kadencji to zgodnie ze Statutem AZS czas sprawozdania się ze swojej działalności. AZS ma się czym chwalić, bo konsekwentnie rozwija sport akademicki i promuje aktywny styl życia. Naszą misją jest aktywizowanie kolejnych pokoleń studentów oraz inspirowanie ich do sportowej pasji. Jednocześnie kierujemy ofertę do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, wspierając rozwój kultury fizycznej na każdym etapie życia.

Ostatnie dwa lata pokazały siłę i stabilność naszej organizacji. Pomimo wielu wyzwań zrealizowaliśmy wszystkie kluczowe programy, w tym Akademickie Mistrzostwa Polski, Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, Puchary AZS, ligi międzyuczelniane i Akademickie Centra Szkolenia Sportowego. Sprawnie działała też Akademicka Reprezentacja Polski.
Zapoczątkowaną w czerwcu 2024 roku kadencję otworzyliśmy w najlepszy możliwy sposób. W Akademickich Igrzyskach Europejskich wywalczyliśmy 26 krążków i znów pokazaliśmy się jako międzynarodowy lider. Na igrzyskach w Paryżu cieszyliśmy się z 66 nominacji olimpijskich i ponad 30 proc. udziału sportowców spod znaku gryfa w polskiej kadrze. W euforię wprowadzili nas ci, którzy zdobyli brązowe medale, czyli wioślarze Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski, szpadzistki Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Aleksandra Jarecka i Renata Knapik-Miazga oraz specjalistka od wspinaczki Aleksandra Kałucka, a zaraz po nich Karolina Pęk, która trzykrotnie stawała na podium igrzysk paralimpijskich.

Gdy większość polskich kibiców cierpiała na poolimpijską depresję, my powiększaliśmy nasze zdobycze na Akademickich Mistrzostwach Świata. Na podium stawali kolarze, szachiści, brydżyści, trój- i pięcio-boiści, wioślarze, kajakarze i trzy nasze drużyny piłki ręcznej. Dwoma krążkami zakończyła się także jedyna polska impreza tego cyklu w 2024 roku, czyli organizowane w Gdańsku zmagania triathlonistów. Sezon udanie zamknęli strzelcy, co dało nam łącznie 73 medale – w tym 21 złotych.
Niebawem przyszedł czas zimowej uniwersjady w Piemoncie. Akademicką Reprezentację Polski stworzyło ponad 80 osób, wśród których pojawiły się wracające do rywalizacji po bardzo długiej przerwie drużyny hokeja i curlingu. W programie pierwszy raz znalazły się zawody sportowców z niepełnosprawnościami, którzy zdobyli aż 4 z 14 polskich krążków tej imprezy. Wielką niespodziankę sprawiła biathlonistka Amelia Liszka, która trzy razy wywalczyła srebro i to jej przypadł w udziale dwusetny polski medal na zimowych igrzyskach studenckich.

Akademickie Mistrzostwa Europy 2025 świetnie rozpoczęli badmintoniści, a zakończyli specjaliści od sportów zimowych. W Łodzi rywalizowali biegacze na orientację, a w Warszawie judocy, karatecy, kickbokserzy i taekwondziści. W jednym z największych wydarzeń, którego byliśmy gospodarzem, wystartowało ponad 1400 studentek i studentów z 385 uczelni całej Europy. W całym sezonie zdobyliśmy 92 medale, co dało nam drugą lokatę w rankingu EUSA i tytuł najbardziej utytułowanej federacji w Europie.
Kluczową imprezą była oczywiście letnia uniwersjada. Do Zagłębia Ruhry i Berlina wysłaliśmy jedną najliczniejszych w historii, blisko 230-osobową Akademicką Reprezentację Polski, która wystartowała w 15 dyscyplinach. We wszystkich odmianach koszykówki oraz siatkówki wystawiliśmy aż 8 zespołów i to właśnie siatkarze sprawili nam sporo radości, sięgając wreszcie po wymarzone złoto. Na podium stawali szermierze, taekwondziści, wioślarze, judoka i łucznik, który ustanowił uniwersjadowy rekord. 24 krążki dały nam 10. lokatę w rankingu medalowym, co uznaliśmy za duży sukces.

Na podium naszych sztandarowych zawodów nie raz stawali mistrzowie świata i olimpijczycy z Oskarem Kwiatkowskim, siostrami Węgrzyn czy wybitnymi pływakami na czele. AMP-y potwierdziły swoją najwyższą formę, gromadząc blisko 20 tys. startujących. Za każdym razem wręczyliśmy na nich blisko 8 tys. medali! W sezonach 2024 i 2025 prym wiodła niezmiennie Politechnika Gdańska, wygrywając po raz piąty i szósty z kolei. Nieznacznie krótszą serię kontynuowali zwycięzcy klasyfikacji medalowej z AWF Katowice. W 2026 roku na szczycie utrzymali się tylko Katowiczanie. Niesamowitym finiszem wykazał się Uniwersytet Warszawski, który po długiej przerwie wrócił na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.
2026 rozpoczęliśmy zimowymi igrzyskami. Do Mediolanu i Cortiny wysłaliśmy dwunastkę azetesiaków. Medalu nie było, ale cieszyliśmy się z szóstej lokaty biathlonowej sztafety, ósmych miejsc Kamili Żuk, Felixa Pigeona i startującego w saneczkowej drużynie Mateusza Sochowicza. Znów zaskoczyła nas Anna Twardosz, która była dziesiąta.

Na ostatniej gali świętowaliśmy 10-lecie Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, dzięki którym rozwijaliśmy akademicki sport osób z niepełnosprawnościami. Wydarzeniem nie tylko sezonu 2026, ale także wyjątkowym momentem 117-letniej historii naszej organizacji, były pierwsze w dziejach azetesowskie derby w finale ekstraklasy koszykarek. Po czterech meczach ekipa Lotto AZS UMCS Lublin okazała się lepsza od Enea AZS Politechniki Poznańskiej. Dwa razy podwójną koronę zdobyli piłkarze wodni AZS Uniwersytetu Warszawskiego.
Końcówki roku jak zwykle obfitowały w masę wydarzeń. AZS wraz z Fundacją poza studentami aktywizował dzieci i młodzież. Wspomnieć tu trzeba o igrzyskach studentów pierwszego roku, projektach promujących szachy, „Akademickiej Dobie Sportu”, bijącym kolejny rekord turnieju „Łączy nas Niepodległa” oraz o kanapowcach, biegach po kampusach i ligach amatorskich, które w krótkim czasie gromadziły ponad 20 tys. uczestników. Nasza działalność obejmowała także udział w projektach Erasmus+, konferencjach oraz seminariach organizowanych przez międzynarodowych partnerów. Nie zapominaliśmy również o aktywizacji osób starszych. W programie Nieustannie Aktywni ponad 1000 uczestników bierze udział w drużynowej grze terenowej, łączącej ruch, integrację i dobrą zabawę.

Wszystkie te aktywności nie byłyby możliwe bez naszych partnerów i sponsorów. Instytucjonalne wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwala nam realizować sztandarowe akcje. Z licznych i bogatych programów korzystają współpracujące z nami uczelnie. Cieszymy się, że wśród naszych dobroczyńców znalazła się także Grupa PGE i liczymy, że będzie kontynuować misję wsparcia sportu akademickiego.
Stale poszukujemy nowych możliwości rozwoju i angażujemy się tam, gdzie widzimy potencjał do działania. Jednocześnie dbamy o solidne fundamenty naszej działalności, wzmacniając organizację na każdym poziomie i zapewniając jej stabilny rozwój na kolejne lata. Mamy już 117 lat, ale wciąż pozostajemy młodzi duchem, pełni energii i sportowej pasji.

– Świat jest pełen niepewności i turbulencji, ale AZS udaje się tych turbulencji unikać. To zasługa nas wszystkich. Jesteśmy chyba jedyną organizacją społeczną, która odnosi tak wielkie sukcesy – cieszył się z osiągnięć AZS jego prezes, prof. Alojzy Nowak.
Podczas XXXI Zjazdu nadano godność Członka Honorowego AZS siedmiorgu naszym Koleżankom i Kolegom. Cieszymy się, że do tego zaszczytnego grona dołączyli Ryszard Borys, Paweł Leszek Klepka, Katarzyna Kozarzewska, Zdzisław Paliga, Lech Pankiewicz, Kazimierz Witkowski i Irena Zarębska. Zjazd z radością zatwierdził także nadanie Medalu im. Bronisława Czecha 55 sportowców-studentów, którzy odnosili sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych.
Ponadto przegłosowano kilkanaście – w większości porządkowych – poprawek statutowych. Podjęto także uchwałę, która zobowiązała terenowe jednostki AZS posiadające osobowość prawną do przyjęcia regulaminów wzorcowych. Podziękowania za współpracę odebrali przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Grupy PGE, a także Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Sportu.

![Nieudane rewanże w półfinałach. Piłkarki i piłkarze ręczni zagrają o brąz mistrzostw świata [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/52_AMS_Pilka_Reczna_K_26062026_Fot_Bartek_Wojtowicz_BW1_8324-218x150.jpg)
![Akademicka Reprezentacja Polski z dwiema drużynami w półfinale mistrzostw świata w piłce ręcznej! Kadra mężczyzn rozbiła Argentyńczyków [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/44_AMS_Pilka_Reczna_M_23062026_Fot_Bartek_Wojtowicz_BW1_6692-218x150.jpg)













![Nieudane rewanże w półfinałach. Piłkarki i piłkarze ręczni zagrają o brąz mistrzostw świata [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/52_AMS_Pilka_Reczna_K_26062026_Fot_Bartek_Wojtowicz_BW1_8324-324x235.jpg)
![Akademicka Reprezentacja Polski z dwiema drużynami w półfinale mistrzostw świata w piłce ręcznej! Kadra mężczyzn rozbiła Argentyńczyków [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/44_AMS_Pilka_Reczna_M_23062026_Fot_Bartek_Wojtowicz_BW1_6692-100x70.jpg)





