Z podium AMP po medal uniwersjady

0
1211
fot. Michał Szypliński (skifoto.pl)

Pora odkrywać uniwersjadowe karty. Dziewięcioro zawodników będzie nas reprezentować w narciarstwie alpejskim. Wśród nich jest Dominik Białobrzycki, dla którego wyjazd do Krasnojarska nie będzie uniwersjadowym debiutem.

Na poprzedniej uniwersjadzie w Ałmatach jego najlepszym indywidualnym wynikiem było 30. miejsce w slalomie. – Wiem, gdzie jadę i wiem, że moje nadzieje i możliwości są znacznie większe niż wtedy. Choć nigdy wcześniej nie ścigałem się w tym rejonie, jedyne, czego się obawiam, to srogie mrozy – powiedział specjalizujący się w slalomie alpejczyk, który w styczniu zaliczył debiut w Pucharze Świata (44. miejsce w Zagrzebiu).

Właśnie w slalomie zawodnik AZS AWF Katowice wywalczył trzy medale seniorskich mistrzostw kraju. W AZS znany jest jednak przede wszystkim z niezwykle udanej serii występów podczas Akademickich Mistrzostw Polski. Jako student katowickiej AWF w trzech ostatnich imprezach zdobył indywidualnie pięć krążków, za każdym razem walnie przyczyniając się do zwycięstwa swojej uczelni w klasyfikacji drużynowej. Przed nim nieco krótszą serię w AMP zaliczył jego brat, Sebastian (trzy medale w latach 2014-2015), który w Krasnojarsku będzie jednym z trenerów.

fot: Michał Szypliński (skifoto.pl)

Dominik zapowiedział także udział w tegorocznej edycji AMP, wprost z których ruszy na uniwersjadę. – Starty w AMP są dla mnie bardzo miłą odskocznią. Tam liczy się dobra zabawa, jest wielu kibiców i świetna atmosfera. Choć poziom sportowy jest niższy niż na zawodach FIS, to nagrody i oprawa medialna znacznie przewyższają wiele międzynarodowych imprez – powiedział Dominik, który w AWF Katowice rozpoczyna drugi rok indywidualnego kształcenia na kierunku wychowanie fizyczne. – W tej uczelni wszyscy sportowcy korzystają z indywidualnego toku studiów. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu nie muszę obawiać się o frekwencję na zajęciach, a na zaliczenia umawiam się po sezonie – dodał.

AWF Katowice jest najliczniej reprezentowaną uczelnią w akademickiej reprezentacji Polski. Studiuje na niej blisko połowa naszych zawodników, w tym Daria Krajewska i mistrzyni kraju Katarzyna Wąsek, które także powalczą w narciarskich konkurencjach. Paweł Babicki z Politechniki Opolskiej jest natomiast zgłoszony także do skicrossu. – Mamy bardzo mocny skład. Dziewczyny uzbierały dużo punktów FIS i będą mieć wysokie numery startowe. To nasza duża szansa na medale. Wprowadzenie przez FISU limitu wieku 25 lat to także dla nas nadzieja. Nie będzie już specjalistów, którzy zapisywali się na studia tylko po to, by ugrać coś na uniwersjadzie – podsumował Dominik, dla którego wyjazd na daleką Syberię będzie ostatnią szansą na medal w akademickich zawodach organizowanych przez Międzynarodową Federację Sportu Studenckiego.

27. Zimowa Uniwersjada w Krasnojarsku odbędzie się w dniach 2-12 marca. Polskę będzie reprezentować 42 sportowców-studentów. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademicka reprezentacja Polski, Krasnojarsk 2019 – narciarstwo alpejskie / narciarstwo dowolne

1. Zuzanna Czapska (klub: NKN Warszawa, uczelnia: Politechnika Warszawska)
2. Daria Krajewska (KS Beskidy Bielsko-Biała, AWF Katowice)
3. Katarzyna Wąsek (SRS Czantoria Ustroń, AWF Katowice)
4. Zofia Zdort (NKN Warszawa, ALK Warszawa)
5. Paweł Babicki (WTS Deski Warszawa, Politechnika Opolska)
6. Szymon Bębenek (AZS Zakopane, AWF Kraków)
7. Dominik Białobrzycki (KS AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
8. Andrzej Dziedzic (WKN Warszawa, ALK Warszawa)
9. Antoni Szczepanik (Sport Szok Kraków, AGH Kraków)

Trenerzy: Marco Antonio Ferrero, Ryszard Nikliński, Sebastian Białobrzycki
Serwis: Tomasz Wydra