Wzmocnienia AZS Poznań

0
1327

W ostatnich dniach sekcja lekkoatletyczna AZS Poznań została wzmocniona przez dwójkę zawodników. Barwy klubu będą reprezentować Adrianna Janowicz-Półtorak i Tymoteusz Zimny.

Obydwoje wywodzą się z Wielkopolski i są wychowankami Baszty Szamotuły, obydwoje przez kilka lat kontynuowali karierę w czołowych klubach w Polsce, obydwoje reprezentowali nasz kraj na imprezach międzynarodowych, obydwoje koncentrują się na biegu na 400 m, obydwoje zaczęli studia na poznańskich uczelniach i obydwoje też trafili do AZS Poznań.

Adrianna Janowicz-Półtorak reprezentowała przez ostatnie lata AZS AWF Katowice. Rozpoczęła swoje kolejne studia na AWF w Poznaniu na kierunku dietetyka. Pod skrzydła trenera AZS Poznań Roberta Rejewskiego (dyrektor Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej i prezes Klubu Uczelnianego AZS PP) trafiła już wiosną tego roku, ale dopiero teraz formalnie została zawodniczką AZS.

Janowicz-Półtorak wielokrotnie zdobywała medale na mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych na dystansach 200 m i 400 m a, a także w sztafetach. Jej największym sukcesem międzynarodowym są dwa srebrne medale w sztafecie 4×400 m – na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w 2015 roku w Tallinie i na nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet w 2017 roku w Nassau. W tym sezonie zdobyła złoty medal na Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu w sztafecie 4×200 m oraz srebrny medal na Mistrzostwach Polski we Włocławku w sztafecie 4x400m.

Tymoteusz Zimny był w ostatnich latach zawodnikiem Śląska Wrocław. Rozpoczął drugie studia, tym razem na UAM w Poznaniu. Jego trenerką została Iwona Baumgart, która prowadzi także m.in. Patrycję Wyciszkiewicz- Zawadzką, również z AZS Poznań.

Jego rekord życiowy na 400m to 46,04 s. ustanowiony w 2017 roku. Zimny należał do czołowych zawodników w Polsce w różnych kategoriach wiekowych. Największe sukcesy międzynarodowe odniósł w 2017 roku na Mistrzostwach Europy juniorów w Grossetto, gdzie zdobył dwa medale – srebrny w biegu indywidualnym i brązowy w sztafecie 4x400m. Dwa lata później, na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Gavle w Szwecji zajął czwarte miejsce, zarówno indywidualnie na 400 m, jak i z kolegami w sztafecie 4×400 m. W tym samym sezonie sięgnął między innymi po złoto w sztafecie 4×400 m na Mistrzostwach Polski seniorów i srebro w sztafecie 4×200 m na Halowych Mistrzostwach Polski. Bardzo udane były dla niego Mistrzostwa Polski do lat 23 – wygrał rywalizacje na 400 m i wywalczył brąz w sztafecie 4×400 m. Reprezentował też Polskę na Halowych Mistrzostwach Europy w Glasgow w sztafecie 4×400 m, która zajęła czwarte miejsce. Ze względu na kontuzję sezon 2020 musiał spisać na straty.

Tekst: Kacper Czarnota