Wymiana doświadczeń na piasku

0
203

Rozpoczęła się praktyczna wymiana doświadczeń w ramach projektu dotyczącego wolontariatu i piłki ręcznej plażowej, wspieranego przez Komisję Europejską i program Erasmus+. Partnerzy projektu, w tym AZS, zebrali się w Zagrzebiu podczas jednego z największych turniejów piłki ręcznej plażowej w Europie – Jarun Cup 2021.

Projekt koordynowany przez Akademicki Klub Piłki Ręcznej Plażowej w Zagrzebiu – BHC Zagrzeb, ma na celu rozwój oferowanych programów wolontariatu poprzez serie działań związanych z badaniem oraz analizą potrzeb i motywacji wolontariuszy. Działania te są ściśle związane również z piłką ręczną plażową – to właśnie w czasie turniejów w tej dyscyplinie partnerzy pracują nad materiałami do projektu.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele AZS oraz grupy roboczej działającej przy projekcie – osoby zainteresowane wolontariatem oraz piłką ręczną plażową biorą czynny udział w zbieraniu danych oraz tworzeniu materiałów. W czasie spotkania omówione zostały tematy związane z badaniem motywacji wolontariuszy oraz podsumowane zostały dotychczasowe aktywności w projekcie. Turniej był pierwszą okazją, by zebrać potrzebne dane, które pozwolą na podjęcie dalszych działań.

Wydarzenie w Zagrzebiu był również szansą na promowanie przyszłorocznych Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi, podczas których ogromną rolę odegrają wolontariusze, a o tytuł akademickich mistrzów Europy powalczą piłkarki i piłkarze ręczni na piasku. Turniej w Chorwacji jest tym bardziej szczególny, że to właśnie na boiskach przy jeziorze Jarun w Zagrzebiu odbyły się pierwsze akademickie mistrzostwa Europy w piłkę ręczną plażową w 2019 roku. Trzy lata wcześniej miasto to współorganizowało wraz z Rijeką III Europejskie Igrzyska Akademickie.

Projekt związany z wolontariatem i piłką ręczna plażową potrwa do końca 2022 roku. Obok BHC Zagrzeb i AZS partnerami projektu są Europejska Federacja Sportu Studenckiego (EUSA) oraz Stichting Camelot Beachhandball Tournament. Projekt finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Fot. BHC Zagrzeb