W miniony weekend na mazurskich wodach jeziora Niegocin odbyły się pierwsze w historii Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Żeglarstwie. Dwudziestu pięciu studentów z całej Polski, dobranych w kilkuosobowe załogi rywalizowało o złote medale.

Zawody rozpoczęły się od teoretycznego wprowadzenia. W piątkowe popołudnie uczestnicy zgromadzeni w ośrodku AZS COSA Wilkasy zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami żeglarskimi, budową jachtu i manewrami na wodzie. Oto niewielka część zwrotów oraz komend żeglarskich, jakie poznali:

  • Knaga – okucie używane na pokładach jednostek pływających służące do unieruchamiania lin olinowana ruchomego.
  • Wybierać szoty – ciągnąć liny, żeby żagle odpowiednio się ustawiły.
  • Buchtować linę – układać ją w sposób łatwy do rozwiązania.
  • Płynąć na motyla – przerzucenie foka na stronę przeciwną niż grot.

Od sobotniego poranka pogoda dopisywała. Wyrazisty wiatr oraz słońce zwiastowało idealne warunki do „pierwszego razu” na wodzie. Lekko przestraszeni, choć ciekawi nowej przygody studenci wyruszyli przed południem. Zawody składały się z trzech wyścigów. Za każdym razem bezkonkurencyjna okazała się załoga Piotra Cichockiego, w składzie: Gabriela Szarzyńska – PW Wrocław, Sabina Wolniewicz – UAM Poznań, Adam Jamróz – AM Poznań, Daria Szeremeta – UAM Poznań, Sebastian Jagodziński – UZ Zielona Góra.

Walka o kolejne miejsca przysporzyła więcej emocji, a ostateczne rozstrzygnięcia zapadały dopiero w ostatnich minutach. Zawodnicy mieli się od kogo uczyć żeglarskiego rzemiosła. W jednej z załóg sternikiem był Grzegorz Prokopowicz – trener kadry polskich żeglarzy niepełnosprawnych. Zwycięski sternik – Piotr Cichocki to Mistrz Świata żeglarzy z niepełnosprawnościami.

– Sport osób niepełnosprawnych rozwija się bardzo dynamicznie. Myślę, że te zawody, w których braliśmy udział są uzupełnieniem luki. Do tej pory ta luka w postaci młodzieży i studentów nie była wypełniona. Myślę, że te zawody świetnie się wpisują w to miejsce i mają bardzo dużą przyszłość – podsumował zawody Grzegorz Prokopowicz.

 

Podium IMP AZS w Żeglarstwie:

  1. miejsce:

Numer kadłuba: 10
sternik: Cichocki Piotr
Gabriela Szarzyńska – PW Wrocław
Sabina Wolniewicz – UAM Poznań
Adam Jamróz – AM Poznań
Daria Szeremeta – UAM Poznań
Sebastian Jagodziński – UZ Zielona Góra

2. miejsce:

Numer kadłuba: 7
sternik: Prokopowicz Grzegorz
Magdalena Glema – UAM Poznań
Karol Wojna – UZ Zielona Góra
Daria Bodus – UAM Poznań
Damian Mordal – PW Wrocław
Beata Witkowska – UAM Poznań
Piotr Michalski – UAM Poznań

3. miejsce:

Numer kadłuba: 8
sternik: Dziurman Adrian
Ola Pietrzak – UŚ Katowice
Anna Stefaniak – UMCS Lublin
Jagoda Górecka – UAM Poznań
Łukasz Leśny – AGH Kraków
Konrad Rocławski – UAM Poznań

– Płynęło się naprawdę super. Aż trudno mi opisać to co czuję. Jestem bardzo szczęśliwy z debiutu, z załogi, z Mistrza Piotra. Miałem przyjemność posterować. Czułem odpowiedzialność, wiedziałem że płyniemy na punkty – mówi złoty medalista – Adam Jamróz.

Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS. Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary, a wszyscy studenci zostali obdarowani książkami ufundowanymi przez Dom Wydawniczy REBIS. Kolejne zawody z cyklu IMP AZS odbędą się już za dwa tygodnie w Zielonej Górze. Tym razem zawodnicy zawalczą o medale w bocci.

Więcej zdjęć na stronie Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here