Wszystko się może zdarzyć

0
1182

Pięć osób będzie tworzyć akademicką reprezentację Polski w łucznictwie na uniwersjadę w Neapolu. Wszyscy mają szanse na wysokie miejsca.

Polskie łuki nie wywalczyły jeszcze kwalifikacji olimpijskiej, choć ciągle mają na to nadzieje. Tak się złożyło, że może to się okazać szansą na dobry wynik w Pavellino (tu będą rozgrywane eliminacje i pierwsze rundy) oraz Casercie, gdzie toczyć się będzie walka o medale studenckich zmagań. W tym samym czasie co uniwersjada w Tokio odbędzie się bowiem test przedolimpijski i to tam najpewniej pojadą wszyscy najsilniejsi łucznicy świata. A najlepsi łucznicy z Polski będą mogli walczyć we Włoszech.

– Kobiety to prawie najsilniejszy nasz skład, a panowie to czołowa piątka. Do tego mamy nieprzewidywalnego specjalistę od łuków bloczkowych, który potrafi wygrywać z medalistami mistrzostw świata – ocenia trener naszej kadry, Jan Lach, najbardziej licząc na Sylwię Zyzańską.

Studentka AWF Kraków jest najlepsza w Polsce, a na niedawnych mistrzostwach świata była 17. Sylwia, podobnie jak Magda Śmiałkowska, startowała już na uniwersjadzie dwa lata temu. W drużynie i indywidualnie zajęła wtedy dziewiąte miejsca. W Tajpej drużyny były jednak trzyosobowe, a teraz będą to duety. Indywidualnie i z koleżanką Zazańska ma teraz szanse na czołową szóstkę, a do tego powalczy jeszcze w mikście z jednym z panów i tu także planem jest co najmniej ćwierćfinał.

Michał Basirus i Mateusz Ogrodowczyk z AZS OŚ Poznań na uniwersjadzie zadebiutują i także powalczą indywidualnie oraz w drużynie. Rodzynkiem będzie dziewiąty na ostatnich Mistrzostwach Europy Łukasz Przybylski, którego w łukach bloczkowych czekają tylko indywidualne starty. Czy komuś z nich uda się poprawić skromny, bo obejmujący tylko dwa brązowe krążki, dorobek medalowy polskich łuków na uniwersjadach?

– Nie oszukujmy się. W łucznictwie dominują Azjaci. Polskich szans medalowych trudno wypatrywać, ale jest to tak specyficzny sport, że wszystko może się zdarzyć. Jeśli coś by się udało ugrać, nasi reprezentanci będą mogli uwierzyć w siebie i z powodzeniem walczyć o wyjazd na igrzyska – podsumował trener Lach.

Starty łuczników zaplanowano na dni 9-13 lipca.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj