W najbliższych dniach Kraków stanie się stolicą unihokeja w wykonaniu studentów i studentek. Pod Wawelem odbędą się finały Akademickie Mistrzostwa Polski, których organizatorem jest AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 

Piękne bramki, szybkie akcje i indywidualne popisy – to wszystko czekać będzie na sympatyków halowej odmiany hokeja. Od 24 do 26 maja na obiektach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o medale walczyć będzie 16 ekip wyłonionych z dwóch turniejów eliminacyjnych odbywających się w Warszawie i Rzeszowie.

Kwietniowie półfinały wygrali faworyci – Politechnika Gdańska i AGH Kraków, czyli ekipy które w ubiegłym roku zagrały ze sobą o złoto. 5:2 wygrali wtedy krakowianie, których żeńska ekipa świętowała ostatnio wicemistrzostwo w ekstralidze (co ciekawe – jej zawodniczki wystąpią także w uczelnianych zespołach krakowskich UEK i AWF). Czy w tym roku dojdzie do rewanżu? A może ktoś włoży kij w szprychy rozpędzonych drużyn. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na zespół Politechniki Lubelskiej, który wywalczył niedawno awans do ekstraligi mężczyzn.

Akademickie Mistrzostwa Polski w unihokeju rozgrywane są w formule swiss. Oznacza to, że spotkania odbywają się na mniejszym boisku i toczą się są w skróconym czasie. Wszystko to sprawia, że mecze są bardzo dynamiczne i widowiskowe. Atrakcyjności dodaje też fakt, że jest to jedyna gra zespołowa w programie AMP, w której biorą udział drużyny mieszane. Przez cały czas na boisku musi znajdować się przynajmniej jedna kobieta jako rozgrywająca oraz przynajmniej jeden mężczyzna.

– Pierwszy raz będziemy gospodarzami AMP w unihokeju, ale mamy doświadczenie z innych turniejów, jak piłka siatkowa. W zawodach weźmie udział blisko 200 osób. Ta dyscyplina jest bardzo popularna w regionie, ale chęć organizacji turnieju była przede wszystkim ukłonem w stronę naszej drużyny akademickiej. Studenci założyli zespół i rok temu wywalczyli trzecie miejsce. Mamy nadzieję, że teraz spiszą się równie dobrze – powiedziała Dominika Krynicka z AZS UEK Kraków, jedna z koordynatorek turnieju.

Początek rozgrywek w piątek o godzinie 10. Spotkania toczyć będą się na dwóch boiskach jednocześnie. Finał odbędzie się w niedzielę o godzinie 13. Łącznie rozegranych będzie 40 gier.

Organizatorem wydarzenia jest AZS UEK Kraków. Patronat nad turniejem objął Polski Związek Unihokeja. Projekt współfinansowany ze środków m.st Krakowa. Sponsorami są Polar, Tempish i OSHEE.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finał AMP 2024 w unihokeju – grupy eliminacyjne:

Grupa A: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uczelnia Państwowa w Sanoku, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska

Grupa B: Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Gdański, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski

Grupa C: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Łódzka, Politechnika Lubelska

Grupa D: Politechnika Gdańska, Politechnika Rzeszowska, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie