Wkrótce Mistrzostwa Polski w Lublinie

0
103

W dniach 11-13 grudnia w Obiekcie Aqua Lublin odbędą się Mistrzostwa Polski w pływaniu juniorów 17- i 18-letnich. W imprezie wystartuje 381 pływaków z całego kraju.

Barwy gospodarzy reprezentować będzie dziewiętnastu zawodników i zawodniczek. Jak przyznaje trener AZS UMCS (a jednocześnie naczelnik zawodów) Piotr Kasperek, ci powinni zająć wysokie miejsce w klasyfikacji punktowej imprezy. – Zawsze byliśmy w czołówce, ale obecna sytuacja jest dziwna z wiadomych względów. Te mistrzostwa mają zastąpić letnie, których nie było. Jednak zimowa rywalizacja odbywa się na basenie krótkim, nie długim. Nie spodziewamy się zwycięstwa w klasyfikacji medalowej. Po prostu nie mamy aktualnie takich gwiazd jak kiedyś Wiktoria Samuła, Julia Adamczyk czy Zuzanna Rabiniak. Niemniej liczę na czołowe miejsce, jeśli chodzi o klasyfikację punktową. Jak wspomniałem, nie mamy indywidualności, ale mamy drużynę. Wydaje się, że liderką naszej kadry będzie Martyna Piesko, która zaprezentowała się świetnie rok temu podczas Mistrzostw Polski 16-latków (też w Lublinie). Na pewno silni będą też Norbert Zacharzyński czy Adam Szczerba.

Zapytany o samo przeprowadzenie imprezy tej rangi w dobie koronawirusa, dodaje: – Obawiamy się, że wkrótce wejdą w życie nowe obostrzenia dotyczące imprez sportowych. Jeśli tak się stanie i zostanie zmniejszona maksymalna ilość osób mogąca w nich brać udział, nałożone zostaną na nas szczególne obowiązki. Głównie w przeprowadzaniu porannych sesji eliminacyjnych, bo w kwestii finałów raczej nic się nie zmieni.

Organizatorami zawodów są Polski Związek Pływacki, Lubelski Okręgowy Związek Pływacki, KU AZS UMCS w Lublinie, Urząd Miasta Lublin i MOSIR Bystrzyca Sp. z o.o. w Lublinie.

Mistrzostwa Polski na Aqua Lublin to nie jedyne zawody, na które będą zwrócone oczy środowiska pływackiego. Grudniowy kalendarz wypełniony jest imprezami rangi Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. W Łodzi o medale powalczą juniorzy 15-letni, a w Gliwicach 16-letni. Natomiast w Olsztynie odbędą się Mistrzostwa Polski seniorów i młodzieżowców. Dla pływaków będą to największe tegoroczne krajowe imprezy, po tym jak wiosną i latem z powodu epidemii COVID-19 odwołano wszystkie imprezy rangi MP. Z pewnością można liczyć na udane starty zawodników reprezentujących kluby AZS.

Autor: Kamil Wojdat

Fot. Michał Piłat