Większość reprezentantów już w drodze do Krasjonarska

0
1862

41 zawodników liczy Akademicka Reprezentacja Polski, która od soboty walczyć będzie w 29. Zimowej Uniwersjadzie w rosyjskim Krasnojarsku. Największa grupa polskich sportowców odleciała w czwartek wieczorem do Rosji.

– Mam nadzieję, że zdobędziemy kilka medali. Gdyby udało się, to będzie super, ale nie tylko to jest ważne. Chcemy pokazać, że mamy dobrych sportowców, ale i wykształconych. Chcemy, żeby sportowcy-studenci nawiązywali kontakty międzynarodowe. Wiadomo przecież, że sporo sportowców, którzy startują w uniwersjadach później odnosi wielkie sukcesy w różnych dziedzinach życia – mówi prezes AZS prof. Alojzy Nowak.

Ostatecznie liczba Polaków na uniwersjadzie zmniejszyła się o jedną osobę, bo w ostatniej chwili kadrę opuściła reprezentantka Polski w short tracku Nikola Mazur. Trenerka polskiej kadry zdecydowała bowiem, że Mazur zamiast do Krasnojarska poleci na Mistrzostwa Świata do Sofii.

W uroczystym pożegnaniu polskiej kadry, które odbyło się w murach Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, wzięli udział m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

– To jest ważna impreza, ale ze specyficznym klimatem. Życzę im, żeby godnie reprezentowali Polskę, ale żeby się też cieszyli. I mam nadzieję, że do tych 171 medali wywalczonych na zimowych uniwersjadach nasza drużyna dorzuci kolejne – mówił Bańka.

Co ciekawe, minister Bańka również może pochwalić się medalami uniwersjad – w 2007 i 2009 roku zdobył złoty i srebrny medal w lekkoatletycznej sztafecie 4×400 metrów. – Te starty zostały na lata w mojej pamięci nie tylko dlatego, że cieszyłem się z medali, ale też dlatego, że poznałem fantastycznych ludzi i z wieloma z nich do dzisiaj utrzymuję kontakt. To też jest wielka wartość – dodał Bańka.

Biało-czerwoni rywalizować będą w biathlonie, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, short tracku, snowboardzie alpejskim, snowboardzie SBX oraz snowboardzie slopestyle/halfpipe. Chorążym polskiej ekipy podczas ceremonii otwarcia będzie short trackistka Magdalena Warakomska. W czwartek podczas ceremonii pożegnania w imieniu polskich sportowców złożyła ślubowanie.

– Już byłam na uniwersjadzie, wiem, jak to wygląda. Liczę na trochę szczęścia i że będę mogła powalczyć o medale. Chciałabym się znajdować w finałach i chcę powalczyć o medal, bo to jest moje wielkie marzenie – mówiła.

Sponsorem polskiej kadry jest Grupa LOTOS. – Jesteśmy dumni, że możemy wspierać młodych, polskich sportowców podczas zimowej Uniwersjady. Zaangażowanie w sport akademicki to przykład tego, jak ważne są dla nas programy ukierunkowane na rozwój młodzieży oraz przyszłych pokoleń sportowców. Dzięki podpisanej w styczniu umowie, na mocy której do końca 2019 r. pozostajemy Strategicznym Sponsorem AZS i Akademickiej Reprezentacji Polski, będziemy współpracować na jeszcze większą skalę niż dotychczas. Akademickiej Reprezentacji Polski życzymy wielu sukcesów w Krasnojarsku i obiecujemy mocno trzymać kciuki – mówi Jarosław Wittstock, wiceprezes zarządu Grupy LOTOS ds. korporacyjnych.

Uniwersjada rozpocznie się w sobotę, a zakończy 12 marca. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.