Zawodnicy sekcji bobslejowej AZS AWFiS Gdańsk Aleksy Boroń i Seweryn Sosna wywalczyli drugie miejsce podczas mistrzostw świata juniorów w Winterbergu!

Dwójka bobslejowa to niezwykle trudna konkurencja. Poza rozpędem na starcie istotne jest również umiejętne kierowanie pojazdem, aby obrać jak najlepszą ścieżkę i wygrać rywalizację z pozostałymi startującymi. Niekiedy o zwycięstwie decydują ułamki sekund i tak też było w niemieckim Winterbergu.

Polski duet musiał ustąpić miejsca na najwyższym stopniu podium Niemcom Adamowi Ammourowi i Benediktowi Hertelowi. W drugim ślizgu przegrali ze zwycięzcami zaledwie o dwie setne sekundy. Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Rumunii Cristian Mihai Tentea i Ciprian Nicolae Daroczi.

To największy sukces od czasów Dawida Kupczyka. Były zawodnik AZS AWF Wrocław i AZS AWF Katowice wraz z Marcinem Płachetą też zdobył wicemistrzostwo świata juniorów, a następnie w 2014 roku był chorążym na piątych swoich igrzyskach olimpijskich.

Przygoda gdańskich bobsleistów z torem w Winterbergu zaczęła się fatalnie. Już na pierwszym treningu pojawiły się pierwsze kłopoty…

– Aleksy nie miał dużo czasu na przygotowanie się do toru, zaledwie sześć ślizgów. W zeszłym sezonie w Winterbergu przeżył bardzo poważny wypadek, przez który nie mógł kontynuować treningów i uczestniczyć w zawodach na tym torze. Na pierwszym ślizgu treningowym mieliśmy wywrotkę, a mimo to Aleksy opanował tor na tyle, że mogliśmy konkurować z innymi drużynami – mówi Seweryn Sosna, który dopiero od kilku miesięcy uprawia bobsleje.

– Do kadry dołączyłem w listopadzie 2022 roku. Wcześniej trenowałem biegi sprinterskie u trenera Macieja Ratajczaka. To właśnie jemu zawdzięczam świetne przygotowanie motoryczne, dzięki któremu idealnie odnalazłem się w nowej dyscyplinie – komentuje Sosna. Doświadczenie lekkoatletyczne ma także Aleksy Boroń, który jest wielokrotnym mistrzem Polski juniorów w wielobojach.

Przygotowanie motoryczne to kluczowy element treningu bobsleistów. To oznacza, że mogą ćwiczyć przed sezonem także w Polsce, gdzie na ten moment brakuje choćby jednego toru lodowego. – Latem kadra trenowała w swoich miastach, a pod koniec miesiąca spotykali się na tygodniowe zgrupowanie w COS OPO Cetniewo. Przygotowują się tam motorycznie do sezonu. Głównie pracują nad siłą i szybkością, bo kluczowym elementem dobrego wyniku jest dobry start – dodaje Aleksy Boroń.

Nad rozwojem naszych bobsleistów czuwa kilku trenerów, którzy zajmują się całą kadrą narodową. Trenerem od lodu jest Oleg Polyvach, były ukraiński pilot, dwukrotny olimpijczyk, a trenerami motorycznymi są Ryszard Rećko i Ryszard Sadowski.

Seweryn Sosna nie kryje dumy ze swojego wyniku. Podkreślił też, jakie emocje odczuwał przed finałowym ślizgiem. – Trzeba przyznać, że były to trudne zawody. Już po pierwszym ślizgu zajmowaliśmy drugą lokatę w klasyfikacji do lat 23, co wywołało w nas dużą presję. Poradziliśmy sobie z nią i skończyliśmy zawody jako wicemistrzowie świata U-23!

W zawodach w Winterbergu udział brała także dwójka Radosław Sobczyk / Bartosz Sienkiewicz, którzy w swojej kategorii zajęli 13. miejsce. W skeletonie wystartował również Vladyslav Polyvach. Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk ukończył zmagania na 18. miejscu.

Kolejne starty naszych srebrnych medalistów już niebawem. W najbliższym tygodniu odbędzie się rywalizacja o Puchar Europy w Siguldzie. Następnie w planach są mistrzostwa świata seniorów w Sankt Moritz i mistrzostwa Europy juniorów w Winterbergu.