Na medal, a nawet na 11 medali, spisali się reprezentanci polskich uczelni podczas 29. edycji zawodów SELL Games w Kownie. Powody do zadowolenia mieli głównie pływacy i pływaczki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz lekkoatleci Politechniki Opolskiej.    

Igrzyska Studentów Państw Nadbałtyckich przyciągnęły ponad 1300 uczestników z 36 uczelni oraz 10 krajów. Oprócz założycieli zmagań czyli Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy w imprezie wzięli udział także studenci z Polski, Słowacji, Ukrainy czy Izraela. Zawody nie miały więc tylko regionalnego charakteru i były dobrą okazją do zmierzenia się z rywalami na międzynarodowej arenie. Cała impreza rozgrywana była w 15 konkurencjach, ale studenci z Polski brali udział tylko w części z nich.

Potwierdziło się, że na naszych pływaków i lekkoatletów można polegać jak na Zawiszy. Studenci Politechniki Opolskiej – Dawid Buck i Olivia Greiner zdobyli łącznie cztery srebrne medale dla swojej uczelni, plasując się na drugich miejscach w biegach na 200 i 400 m. W rywalizacji na jedno okrążenie biegaczka uzyskała czas 56:36, ulegając Litwince Emie Sarafinaite (55:29). Natomiast Dawid Buck miał rezultat 48:85, a szybszy był tylko zawodnik gospodarzy Lukas Sutkus (47.45).

– Łączna liczba startujących lekkoatletów na Sell Games myślę, że nie przekroczyła 300 osób. W porównaniu do Akademickich Mistrzostw Polski zawodników jest ponad cztery razy więcej. Skala tych zawodów była więc dosyć skromna. Zawodników biegających na poziomie klasy mistrzowskiej była garstka. W Polsce w każdej konkurencji obsadzonych jest przynajmniej trzech takich zawodników. Cała organizacja imprezy była w porządku i niczego nie brakowało. Start dla mnie był mocno treningowy i był dla mnie czymś nowym. Nawet najgorsze występy są lepsze niż najlepsze treningi. Nowe otoczenie, nowi rywale i całość pozwoliła zdobyć cenne doświadczenie i mocno popracować treningowo. Patrząc na czas oddalony od klasy mistrzowskiej, matematycznie łatwiej było zdobyć medal na 400 m. Dla mnie również ponieważ moim koronnym dystansem jest 400 m, ale przez płotki. Myślę, że to był udany i ciekawy wyjazd – opisuje Dawid Buck.

Jeszcze lepiej zaprezentowali się pływacy. Studentka AWF Warszawa – Aleksandra Sierpień zdobyła złoto na 100 m stylem klasycznym z czasem 1:14.92. Do tego dołożyła też srebro na 50 m w tym samym stylu. Dwa medale brązowe wywalczyła Natalia Dobroczek, stając na podium 50 i 100 m stylem klasycznym. Dwa srebrne krążki zdobył kolejny reprezentant uczelni z Bielan – Kacper Klimczak, będąc drugi na 50 m i 100 m stylem dowolnym. Dorobek AWF powiększyła sztafeta 4×50 m stylem zmiennym w składzie Miłosz Grzybowski, Aleksandra Sierpień, Kacper Klimczak i Natalia Dobroczek, która wywalczyła srebro z czasem 1:58.53, minimalnie ulegając Ryskiemu Uniwersytetu Technicznemu.

W pozostałych konkurencjach najbliżej podium byli siatkarze plażowi UAM Poznań – Tymoteusz Juszczak i Oskar Laskowski, którzy w meczu o trzecie miejsce ulegli parze Arnas Pileckis i Tomas Vysniauskas (12:21, 17:21). Miej szczęścia miały ich koleżanki Weronika Antczak i Justyna Czupryniak, które przegrały w drugiej rundzie z akademickimi mistrzyniami Europy – parą Gerdą Grudzinskaite i Rugile Grudzinskaite.

Na siódmych pozycjach uplasowały się drużyny startujące w turnieju koszykówki 3×3 – AWF Warszawa w rywalizacji kobiet i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie u panów.

Kolejne zmagania studentów z krajów nadbałtyckich dopiero za dwa lata. Wcześniej, bo już za blisko 50 dni rusza kolejna edycja Europejskich Igrzysk Akademickich. Zawody odbędą się w węgierskich miastach Debreczynie i Miszkolcu w dniach 12-24 lipca.

Foto: sell2024