UW Warszawa znów najlepszy w AMP w kolarstwie górskim w Bielsku-Białej

0
469

Uniwersytet Warszawski zwyciężył w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, które w sobotę zakończyły się w Bielsku-Białej. Podwójnymi złotymi medalistami tej imprezy zostali Piotr Kryński (WANS Białystok) oraz Antonina Białek (UW Warszawa), która obroniła tytuły sprzed roku z Krakowa.

Blisko 170 zawodników z 48 uczelni stanęło na starcie AMP w kolarstwie górskim, które w tym roku rozgrywane są pod Kozią Górką w Bielsku Białej. W tym gronie nie zabrakło uczestników niedawno zakończonych Akademickich Mistrzów Świata rozgrywanych na Kostaryce, czyli Kingi Żur (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), Piotra Kryńskiego (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku) czy Mateusza Szyszko vel Chorążego (Uniwersytet Warszawski).

Pierwszego dnia imprezy, rozgrywanej od 1998 roku, oglądaliśmy wyścigi w jeździe indywidualnej na czas. W gronie kobiet obyło się bez niespodzianek. Rywalizację pań zdecydowanie wygrała ubiegłoroczna zwyciężczyni Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski). Nowa-stara mistrzyni podkreślała na mecie, że startując jako faworytka, czuła ogromną presję, a piątkowy przejazd zalicza do najlepszego w swojej sportowej karierze w tej konkurencji. Co ciekawe, tegoroczne podium miało ten sam skład, co AMP 2023 w Krakowie. Tym razem druga była jednak Joanna Głowacka (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), ubiegłoroczna brązowa medalistka, a trzecia Milena Drelak (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi), wicemistrzyni z zeszłego roku.

Niecodzienny przebieg miała natomiast rywalizacja mężczyzn w jeździe na czas. Stanisław Nowak (AWF Kraków), wymieniany w gronie faworytów do złota, na jednym ze zjazdów uszkodził przednie koło, po czym zgodnie z przepisami zszedł z trasy i wystartował ponownie jako ostatni, po wszystkich uczestnikach. Mimo braku świeżości w nogach, sił wystarczyło mu na zajęcie wysokiego, trzeciego miejsca. – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą – powtarzał po finiszu Nowak, nie ukrywając swojej radości. Najlepszy czas tego dnia wykręcił Kryński, który na mecie melduje się po 9 minutach i 23 sekundach od startu, a tylko cztery sekundy wolniej trasę pokonał Szyszko vel Chorąży.

W sobotnich wyścigach ze startu wspólnego  doczekaliśmy tych samych medalistek, co w piątek. I co więcej, znów w tej samej kolejności, co oznaczała, że status podwójnej akademickiej mistrzyni kraju z 2023 roku utrzymała Białek. Zawodniczka UW Warszawa od samego startu jechała tak bardzo mocno, że po kilkuset metrach była już samotnie na prowadzeniu, a po blisko półtorej godzinie wyścigu przekroczyła linię mety z przewagą prawie 5 minut nad resztą stawki.

– W tym sezonie było dużo defektów, dużo niepowodzeń. Piątkową czasówką udowodniłam sobie, że stać mnie na wygrywanie, więc po konsultacji z trenerem przyjęliśmy na ten wyścig prostą strategię, czyli prowadzenie od startu, co udało się zrealizować – mówiła po biegu Białek.

W ostatnim dniu imprezy swój drugi tytuł AMP 2024 w kolarstwie górskim wywalczył też Kryński, który wraz z Szyszko oderwał się od grupy. Ten pierwszy pod koniec rundy skorzystał na pechu rywala, który zmagał się z uciekającym powietrzem z tylnego koła. Srebrny medal zdobył Paweł Ścierski (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), a na najniższym stopniu podium stanął Kamil Lach (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie).

– Tegoroczne AMP mi jak najbardziej dopisały. Zabrakło dwóch najmocniejszych zawodników, czyli Konrada Czaboka i Karola Ostaszewskiego, więc trzeba było to wykorzystać i dać z siebie wszystko. Dziś głównym rywalem był Mateusz Szyszko, ale niestety, defekt wykluczył go z walki o zwycięstwo. Pojechałem swoje, tak by bezpiecznie dowieźć prowadzenie do mety, a sam start traktuję jako prolog do zaplanowanych na koniec czerwca Mistrzostw Polski MTB XCO w Białce Tatrzańskiej – komentował Kryński.

W Bielsku-Białej poznaliśmy również najlepsze uczelnie AMP w kolarstwie górskim. Tytuł sprzed roku obronił UW Warszawa, a drugie i trzecie miejsca – również tak jak przed rokiem – zajęli odpowiednio AGH Kraków i AWF Kraków.

– Nowe miejsce, nowy klub, nowa ekipa, bo czynnik ludzki jest kluczowy. Wydaje mi się, że egzamin zdany na wysoką ocenę, a na głębsze refleksje przyjdzie czas. Do sukcesu na pewno przyczyniła się doskonała trasa, z której mogliśmy skorzystać dzięki uprzejmości Enduro Trails i miasta Bielsko Biała. Nie sposób nie wspomnieć o dobrej pogodzie, bo mam w swoim dorobku AMP-y w śniegu i gradzie. Najważniejsze jednak, że nie było żadnych poważnych wypadków, bo to nie była łatwa trasa, ale na szczęście ratownicy i medycy nie mieli co robić. Cieszy też fakt, że kolejne uczelnie wystawiają coraz szersze składy, a poziom sportowy rośnie, czego dowodem są medale naszych reprezentantów na dopiero co rozegranych AMŚ – podsumował Grzegorz Miedziński, dyrektor komitetu organizacyjnego AMP w kolarstwie górskim w Bielsku-Białej.

Organizatorem wydarzenia byli AZS Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego i Uniwersytet Bielsko-Bialski. Mistrzostwa odbędą się dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Grupy PZU, Urzędu Miasta Bielsko-Biała, Bialsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Urzędu Marszałkowskiego oraz Województwa Śląskiego.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.

Wyniki AMP w kolarstwie górskim w Bielsku-Białej

Klasyfikacja drużynowa

 1. Uniwersytet Warszawski
 2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Kobiety

Jazda indywidualna na czas

 1. Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski)
 2. Joanna Głowacka (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
 3. Milena Drelak (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Wyścig ze startu wspólnego

 1. Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski)
 2. Joanna Głowacka (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
 3. Milena Drelak (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi)

Mężczyźni

Jazda indywidualna na czas

 1. Piotr Kryński (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)
 2. Mateusz Szyszko vel Chorąży (Uniwersytet Warszawski)
 3. Stanisław Nowak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

Wyścig ze startu wspólnego

 1. Piotr Kryński (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)
 2. Paweł Ścierski (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)
 3. Kamil Lach (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie)