Upragnione złoto Karola Robaka na ME seniorów

0
279

Siedmioosobowa reprezentacja Polski złożona wyłącznie z zawodników AZS zdobyła dwa medale Mistrzostw Europy w taekwondo. Po złoto sięgnął Karol Robak, a po srebro Aleksandra Kowalczuk.

Karol Robak (OŚ AZS Poznań) zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w taekwondo olimpijskim w kategorii do 74 kg. To pierwszy tytuł mistrza Europy zdobyty przez Polaka. W drodze do złota Karol stoczył pięć pojedynków, pokonując m.in. w półfinale rozstawionego z nr 1 Hiszpana, Daniela Quesadę (27:24). W wygranej 16:12 walce finałowej jego rywalem był Nedzad Husic, reprezentant Bośni i Hercegowiny.

– Przez tyle lat w sporcie wyczynowym nauczyłem się, że najważniejsze są cierpliwość i ciężka praca. A zwycięstwa oczywiście zawsze cieszą! – komentował na gorąco dumny z wyniku Karol.

Karol już wcześniej dwukrotnie zdobył brązowe medale ME w kategorii seniorów – w 2015 i 2018 roku. Pamiętany jest także jako najmłodszy reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie w walce ćwierćfinałowej przegrał minimalnie z ówczesnym Mistrzem Świata, Badrem Achabem z Belgii. Zdobył też m.in. srebrny medal Igrzysk Europejskich (2015) i w tym samym roku srebro na młodzieżowych ME, a także brąz MŚ juniorów w 2012 i srebro na ME kadetów w 2011 roku.

Ostatniego dnia mistrzostw drugi medal dla reprezentacji Polski i drugi dla OŚ AZS Poznań wywalczyła Aleksandra Kowalczuk w kategorii +73kg. Był to jej pierwszy start po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana. W półfinale Ola wygrała z Hiszpanką Belen Moran 4:1. Po kilkunastu sekundach niestety musiała wycofać się z walki finałowej z powodu dolegliwości bólowych w kolanie.

– Kolano zaczęło boleć i zdecydowaliśmy się odpuścić finał. Najważniejszy dla nas jest start w Tokio. Teraz wracamy do kraju i przeprowadzimy badania kontrolne – komentował trener Waldemar Łakomy.

To już jej czwarty medal na ME po brązie w 2017 i złotych w 2018 (pierwsza polska mistrzyni Europy) i w 2019. Ola zdobyła też pierwszy dla Polski medal w taekwondo na Uniwersjadzie (2017).

O jedną wygraną od podium byli Patrycja Adamkiewicz z AZS AWF Warszawa (57 kg) i Mateusz Szczęsnowski z AZS AWF Kraków (68 kg). Obydwoje zajęli piąte miejsca. Zawodniczka stołecznego klubu, Julia Sereda (62 kg) oraz przedstawiciele OŚ AZS Poznań Adrian Wojtkowiak (80 kg) i Mikołaj Szaferski (+87 kg) przegrali swoje pierwsze walki.

Impreza rozgrywana była w Grand Hotel Millenium Sofia w tzw. bańce i brało w nich udział 363 zawodniczek i zawodników. Także w Sofii na początku maja rozegrany zostanie europejski turniej kwalifikacyjny do Igrzysk w Tokio. Na razie spośród reprezentantów Polski start na Igrzyskach ma zapewniony jedynie Aleksandra Kowalczuk (na podstawie rankingu światowego).

Trenerem reprezentacji Polski i jednocześnie AZS Poznań jest Waldemar Łakomy.

Foto: Waldemar Łakomy