Uniwersytet Gdański okazał się najlepszy podczas inaugurującego tegoroczny cykl rozgrywek Akademickich Mistrzostw Polski półfinałowego turnieju w futsalu kobiet w strefie północnej. Tym samym gdańszczanki powtórzyły sukces sprzed roku. Pierwsze cztery miejsca zajęły uniwersytety.

To były bardzo intensywne trzy dni dla futsalistek, które przyjechały do Łodzi, by walczyć o awans do finału Akademickich Mistrzostw Polski. Do udziału w półfinale zgłosiła się rekordowa liczba 21 drużyn. Najpierw zespoły rywalizowały w sześciu grupach. Po dwie najlepsze uczelnie w każdej z nich awansowały do kolejnej rundy, w której utworzono cztery grupy. Zwycięzcy grup zagrali w półfinałach, ale co ważniejsze – mogli być już pewni występu w finałowym turnieju AMP.

W pierwszym półfinale Uniwersytet Łódzki pokonał UAM Poznań 1:0. Drugim finalistą został zespół Uniwersytetu Gdańskiego po zwycięstwie z Uniwersytetem Warszawskim 2:1.

W finale pomiędzy UŁ a UG w regulaminowym czasie gry padł remis 1:1 i do wyłonienia zwyciężczyń Półfinału A potrzebne były rzuty karne. Te lepiej wykonywały zawodniczki z Gdańska, które wygrały konkurs rzutów karnych 2:1 i podobnie jak przed rokiem triumfowały w całym turnieju. W meczu o trzecie miejsce UAM Poznań pokonał Uniwersytet Warszawski 4:1.

– Jestem dumny z dziewczyn. Przyjechaliśmy prosto z meczu ligowego i musieliśmy zagrać aż osiem meczów w pięć dni. Celem był awans do turnieju finałowego w Krakowie. Z każdym kolejnym spotkaniem drużyna się rozkręcała. Lubimy wygrywać i mocno na to pracujemy. W finałach wszystko się może zdarzyć. Chcemy zagrać dobre mecze i pokazać, że stać nas na wiele – podsumował występ w Łodzi trener zwyciężczyń z AZS UG, Tomasz Aftański.

MVP turnieju wybrano zawodniczkę zwyciężczyń Paulę Zawistowską. Tytuł najlepszej bramkarki przyznano Dominice Dewickiej z UAM Poznań. Królową strzelczyń została reprezentantka WSG Bydgoszcz Karolina Majda, która zdobyła 15 bramek.

Awans do finału AMP w futsalu kobiet wywalczyło prawdopodobnie siedem najlepszych zespołów. Turniej finałowy odbędzie się w Krakowie w dniach 26 lutego – 1 marca 2022.

Organizatorem półfinałowego turnieju AMP kobiet w strefie północnej był Klub Uczelniany AZS Politechniki Łódzkiej.

Głównym sponsorem cyklu Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Projekt wspiera sponsor strategiczny AZS Grupa PZU. AMP współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Klasyfikacja końcowa AMP w futsalu kobiet – Półfinał A

1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Łódzki
3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
4. Uniwersytet Warszawski
5. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
6. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
7. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
8. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
9. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
10. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
11. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
12. Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
13. Uniwersytet Szczeciński
13. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
15. Politechnika Łódzka
15. Politechnika Warszawska
17. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
17. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
19-21. Politechnika Gdańska
19-21. Politechnika Poznańska
19-21. Warszawski Uniwersytet Medyczny

Pełne wyniki turnieju są dostępne tutaj. Obszerną galerię zdjęć znajdziecie na stronie imprezy na Facebooku.

Fot. Kinga Sałata