Zwycięstwem studentek Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zakończyły się rozgrywane w Krakowie Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet.

Sześciodniowy, futsalowy maraton związany z rywalizacją studentów na krakowskich parkietach, dobiegł końca. Po zeszłotygodniowych zmaganiach mężczyzn, tym razem laury zostały rozdane u pań. We wtorkowych spotkaniach najwięcej uwagi skupiła walka o medale w hali Uniwersytetu Ekonomicznego, organizatora tegorocznych finałów Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. W pierwszym półfinale gospodynie wykorzystały atut własnego parkietu i pewnie odprawiły 5:1 zespół Uniwersytetu Gdańskiego, a w drugim do wyłonienia finalistek potrzebne były rzuty karne. Pewniej od zawodniczek Uniwersytetu Jagiellońskiego, obrończyń tytułu, wykonywały je futsalistki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, późniejsze triumfatorki imprezy. Studentki z Wielkopolski dopiero w samej końcówce finału przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść i pokonały 1:0 zawodniczki UEK.

– Do Krakowa przyjechałyśmy zaledwie w dziewiątkę, ale przeczuwałam, że wrócimy ze złotem. Chociaż UEK przeważał przez większą część finału, to miałyśmy swoje sytuacje i dzielnie się broniłyśmy. Na blisko trzydzieści sekund przed końcem miałyśmy przedłużony rzut karny i wiedziałam, że go wykorzystamy. Jestem naprawdę dumna z tej ekipy – mówi Alicja Zając, futsalistka i studentka UAM w Poznaniu. – Wszystko podczas AMP-ów w Krakowie było dopięte na ostatni guzik. Oby więcej turniejów w przyszłości – dodaje.

Mimo porażki drugi rok z rzędu w finale, w ekipie UEK Kraków z zadowoleniem przyjęto srebrne medale.

– Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu zawsze stoją na najwyższym poziomie. Nie przypominam sobie tak wyrównanego finału. Ze smutkiem muszę przyznać, że jako gospodarze mieliśmy w nim pecha, ale taki jest sport. Z drugiej strony rozpiera mnie duma, bo nasze dziewczyny zagrały rewelacyjny turniej – przyznaje Daniel Bukalski, prezes zarządu AZS UEK Kraków.

Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna UG Gdańsk, która w spotkaniu o brąz zwyciężyła 2:1 UJ Kraków.

– Dałyśmy z siebie wszystko. Byłyśmy zmęczone, ale mimo wszystko, walczyłyśmy do końca, żeby otrzymać te medale. Cały rok zawsze czekałyśmy na AMP-y. Sam turniej uważam za bardzo dobrze zorganizowany – ocenia Izabela Pawłowska, zawodniczka gdańszczanek.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera także sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A. Turniej w Krakowie wsparły ponadto m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Wodociągi Miasta Krakowa S.A. oraz firmy Kaufland, Kraksport, RareCraft i DSerek Sport. Patronat nad turniejem sprawuje Polski Związek Piłki Nożnej, który również ufundował nagrody dla zawodników.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet:

Mecz o 1. miejsce: UEK Kraków – UAM Poznań 0:1

Mecz o 3. miejsce: UG Gdańsk – UJ Kraków 2:1

Mecz o 5. miejsce: UMCS Lublin – AWF Kraków 1:0

Mecz o 7. miejsce: UJD Częstochowa – WSG Bydgoszcz 4:2

Mecz o 9. miejsce: PWSZ Tarnów – SGGW Warszawa 4:0

Mecz o 11. miejsce: UŁ Łódź  – UW Warszawa 2:3

 

Klasyfikacja generalna AMP w futsalu kobiet:

 1. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
 2. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
 3. Uniwersytet Gdański
 4. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 5. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
 7. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
 8. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
 9. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
 10. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 11. Uniwersytet Warszawski
 12. Uniwersytet Łódzki

13.-15. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

13.-15. Politechnika Wrocławska

13.-15. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Nagrody indywidualne podczas AMP w futsalu kobiet w Krakowie:

MVP turnieju – Julia Szostak (UEK Kraków)

Najlepsza bramkarka turnieju – Dominika Dewicka (UAM Poznań)

Królowa strzelczyń – Paula Zawistowska (UG Gdańsk)