Uniwersjada w Chengdu przełożona o rok

0
707

XXXI Letnia Uniwersjada, która w sierpniu tego roku miała się odbyć w Chengdu, została przełożona na rok 2022.

Międzynarodowa Federacja Sportu Akademickiego, Federacja Sportu Akademickiego Chin oraz Komitet Organizacyjny Letniej Uniwersjady Chengdu 2021 wspólnie ogłosiły, że impreza, która miała się odbyć w dniach 18-29 sierpnia tego roku zostanie przełożona na rok następny. Decyzja związana jest z epidemią COVID-19 i wynikającymi z niej ograniczeniami, w tym ograniczeniami dotyczącymi podróży.

Ma ona na celu ochronę bezpieczeństwa i zdrowia wszystkich osób zaangażowanych w przygotowania do zawodów i ich przebieg – w tym sportowców i mieszkańców Chengdu. Związana jest także z tym, że wielu sportowców-studentów nie mogło trenować i odpowiednio przygotować się do zawodów, ponieważ kampusy uniwersyteckie i obiekty sportowe zostały zamknięte na długi czas.

Komitet Wykonawczy FISU uznał, że jest prawdopodobne, iż sytuacja w ciągu najbliższych 12 miesięcy poprawi się na tyle, by uniwersjada mogła się odbyć bez przeszkód w roku 2022. Prace mają cały czas trwać. Szczegóły co do nowego terminu nie są jednak jeszcze znane.

– Liczyliśmy, że będziemy mieli okazję zaprezentować się w Chengdu i powalczymy o kolejne medale. Rozumiemy jednak trudną sytuację. Jak wszyscy jesteśmy wobec niej bezsilni – skomentował Sekretarz generalny AZS, Dariusz Piekut.

Przypomnijmy, że 31. letnia uniwersjada już wcześniej została przełożona, ale tylko o kilkanaście dni. Wynikało to z przesunięcia igrzysk w Tokio. 10 dni po ich zakończeniu do startu mieli stanąć sportowcy-studenci.

W związku z pandemią COVID-19 przełożona została już także uniwersjada zimowa. Do jubileuszowej, 30. edycja tej imprezy miało dojść w dniach 19-29 stycznia tego roku w Lucernie. Zawody przeniesiono na 11-21 grudnia. Zdecydowano także o ograniczeniu programu sportowego. Wypadły z niego min. snowboard cross, ski cross, kombinacja alpejska, a także sztafety mieszane w biathlonie. Zmniejszeniu uległy ponadto liczby dopuszczonych zespołów do turnieju hokeja (z 12 drużyn do 10 u mężczyzn i z 10 do 8 u kobiet).

Niedawno trudną decyzję podjęła również Europejska Federacja Sportu Akademickiego, która w porozumieniu z organizatorami odwołała Europejskie Igrzyska Studenckie. Największa impreza sportu studenckiego w Europie miała się odbyć w dniach 14-27 lipca w Belgradzie. Według oficjalnego komunikatu trwają starania, by zawody odbyły się w innym miejscu i innym terminie, ale jak dotąd brak szczegółów co do ewentualnego ich rozegrania w tym roku. W 2022 roku Europejskie Igrzyska Studenckie odbędą się za to w Łodzi.