Wygraną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w klasyfikacji drużynowej zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie, które w sobotę zostały rozegrane w Bydgoszczy.

Rywalizacja na torze regatowym w Brdyujściu skupiła ponad 240 zawodników z 23 uczelni. Prym na wodach Brdy wiodły ekipy z województwa kujawsko-pomorskiego, które zwyciężyły w czterech z sześciu konkurencji i w pełni obsadziły podium klasyfikacji generalnej. Najlepsza okazała się reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wyprzedziła dwie miejscowe uczelnie. Druga była Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, a trzecie miejsce zajęli gospodarze imprezy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Toruńscy studenci znakomicie punktowali głównie za sprawą wioślarek, które dwukrotnie kończyły rywalizację z medalami – złotymi w ósemce oraz srebrnymi w dwójkach podwójnych. Dwa razy na najwyższym stopniu podium u pań stanęła Izabela Gałek z UKW w Bydgoszczy, która tym razem – po zeszłorocznych srebrach – była najlepsza w jedynkach oraz wspólnie z Klaudią Pankratiew w dwójce podwójnej.

U panów dwa złota padły łupem obrońców tytułów sprzed roku. W jedynkach ponownie triumfował Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu), a w dwójkach podwójnym kategorii lekkiej zwyciężyli z dużą przewagą Dariusz Paczkowski i Dawid Wachowicz (WSG w Bydgoszczy). W wyścigu ósemek najlepsza była osada Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, srebrni medaliści z ubiegłorocznej edycji AMP.

Patronat nad AMP w wioślarstwie w Bydgoszczy objęli Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie

 Klasyfikacja drużynowa
1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
2. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
3. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Wyniki konkurencji

Kobiety

Jedynka
1. Izabela Gałek (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
2. Katarzyna Duda (Politechnika Gdańska)
3. Cyntia Delimat (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Dwójka podwójna
1. Izabela Gałek, Klaudia Pankratiew (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
2. Katarzyna Malinowska, Agata Zielepuha (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
3. Cyntia Delimat, Karolina Zawada (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Ósemka
1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Zofia Borzyszkowska, Patrycja Domalska, Dominika Gałka, Katarzyna Malinowska, Aleksandra Marcinkowska, Adrianna Paszkowska, Kornelia Semrau, Julia Weiwer, Agata Zielepuha)
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Monika Błaszczyk, Izabela Gałek, Oliwia Kania, Julia Nowak, Klaudia Pankratiew, Małgorzata Strybel, Zuzanna Szczerba, Wiktoria Szopińska, Julia Dobrzykowska)
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (Zofia Decker, Maria Goli, Kamila Jasińska, Joanna Kusek, Anna Patryla, Klaudia Sachmerda, Joanna Sarysz, Maja Wiśniewska, Weronika Żmuda)

Mężczyźni

Jedynka
1. Krzysztof Kasparek (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)
2. Gustaw Skarżyński (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
3. Kajetan Szewczyk (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)

Dwójka podwójna wagi lekkiej
1. Dariusz Paczkowski, Dawid Wachowicz (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
2. Dawid Frącz-Zakrzewski, Artur Zalewski (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
3. Michał Januszewski, Kacper Polański (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Ósemka
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (Tomasz Calik, Dawid Długosz, Grzegorz Grabowski, Piotr Grzesik, Marek Kobosko, Antoni Radomiński-Lasek, Jan Rosa, Maciej Smreczak, Karolina Piotrowska)
2. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (Radosław Krzewiński, Maciej Madaj, Bartosz Modrzyński, Dariusz Paczkowski, Aleksy Szczesik, Kajetan Szewczyk, Dawid Wachowicz, Bogumił Łyczak, Zuzanna Dreier)
3. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Oliwer Huzarski, Jerzy Bajko, Jeremi Żamojcin, Piotr Lisowski, Eirik Nordaas, Audun Nordaas, Michał Gut, Filip Bałazy, Maria Sachaj)