W zaległym spotkaniu 18 kolejki PlusLigi siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn pokonali na wyjeździe GKS Katowice 3:1. Statuetkę MVP otrzymał Bartłomiej Lipiński. W ligowej tabeli olsztynianie awansowali na siódme miejsce.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn w poniedziałkowy poranek wyruszyli w pięciodniową podróż na południe Polski, podczas której zostały zaplanowane dwa spotkania: wtorkowe z GKS Katowice i piątkowe z BBTS Bielsko-Biała. Do konfrontacji z siatkarzami GKS olsztynianie przystępowali po sobotnim zwycięstwie nad Aluron CMC Wartą Zawiercie. – Dobrze przygotowaliśmy się do tego meczu, a każdy z nas zagrał jeszcze lepiej – zwłaszcza w polu serwisowym oraz systemie blok-obrona – zauważył Joshua Tuaniga, rozgrywający akademików z Kortowa.

Wtorkowe spotkanie z GKS Katowice olsztynianie rozpoczęli w niezmienionym składzie: Tuaniga na rozegraniu, Poręba z Averillem na środku, Lipiński i Andringa jako przyjmujący, Butryn na ataku oraz Hawryluk na pozycji libero.

W pierwszej partii prym na boisku wiedli gospodarze. Dzięki dobrej grze w kontrze GKS wypracował pięciopunktową przewagę (13:8). Akademicy z Kortowa nie poddali się i doprowadzili do wyrównania (16:16). O losach pierwszej partii zadecydowała gra na przewagi, którą wygrali olsztynianie 39:37, a set trwał aż 43 minuty. Naładowani pozytywną energią akademicy w drugiej odsłonie wtorkowego spotkania byli bezbłędni. Prym w ataku wiedli Bartłomiej Lipiński (15 pkt.) i Karol Butryn (13 pkt.). Indykpol AZS pewnie wygrał 25:14.

W trzeciej partii to gospodarze przeważali od samego początku. Zmiany, które poczynił trener Grzegorz Słaby, przyniosły skutek. Mimo próby odrobienia strat przez ekipę ze stolicy Warmii i Mazur ten set pewnie wygrała ekipa GKS (25:21). Podrażnieni olsztynianie od początku czwartej partii ruszyli do ataku. Ekipa prowadzona przez Javiera Webera prezentowała się lepiej w każdym elemencie gry, zasłużenie wygrywając 25:19 i całe spotkanie 3:1. Statuetkę MVP otrzymał Bartłomiej Lipiński.

Patrząc w pomeczowe statystyki, siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn byli lepszą drużyną w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Olsztynianie dokładniej przyjmowali (51% pozytywnego przyjęcia przy 41% pozytywnego przyjęcia rywali), skuteczniej atakowali (56% skuteczności przy 48% skuteczności gospodarzy), zdobyli więcej punktów blokiem (11:5) oraz zagrywką (10:4). Najwięcej punktów w drużynie akademików zdobył Bartłomiej Lipiński (22 pkt.), a w ekipie GKS Katowice – Jakub Szymański (18 „oczek”).

– Cieszę się bardzo z tego zwycięstwa za trzy punkty. Było to bardzo ciężkie spotkanie. Dobrze, że wytrzymaliśmy tę końcówkę, bo było naprawdę gorąco – powiedział Bartłomiej Lipiński, MVP spotkania na antenie Radia UWM FM.

Robbert Andringa, kapitan akademików, zwrócił uwagę na postawę zespołu w trzecim secie – Jestem jednak zawiedziony, że nie przenieśliśmy dobrej gry z drugiej partii na trzeciego seta. Koniec końców mamy trzy punkty i to jest najważniejsze – stwierdził przyjmujący ekipy ze stolicy Warmii i Mazur.

Więcej pomeczowych rozmów znajdziecie na stronie Radia UWM FM.

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn zostają na południu Polski. W czwartkowy poranek zespół wyruszy do Bielska-Białej. Początek piątkowego spotkania z BBTS o godz. 17:30. Transmisja m.in na antenie Radia UWM FM.

Sponsorem siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn jest Grupa PZU S.A.