Po raz kolejny w gościnnej hali Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Gdańsku rozegrane zostały Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w tenisie stołowym. Ponad 90 zawodników z orzeczeniem o niepełnosprawności z 23 uczelni rywalizowało o miano najlepszych w 10 klasach startowych.

– W tych zawodach wszyscy wygrywają, gdyż każdy walczy nie tylko z rywalem po drugiej stronie stołu, ale także z własnymi słabościami. Jesteśmy niezmiernie dumni, że po raz czwarty mieliśmy szansę współorganizować te zawody. IMP AZS w tenisie stołowym mają już swoją piękną historię i widzimy, jak niesamowite postępy czynią ci zawodnicy, którzy do nas wracają – relacjonował Tomasz Aftański z AZS Uniwersytetu Gdańskiego.

Tenis stołowy corocznie staje się jedną z najpopularniejszych dyscyplin w cyklu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Udział klubów AZS reprezentujących aż 23 uczelnie to piękne ilościowe potwierdzenie. – Miarą naszego funkcjonowania w społeczeństwie jest to, aby każdy miał szansę uczestniczyć we wszystkich dostępnych aktywnościach, w życiu artystycznym i sportowym. Bez barier. I właśnie temu służą Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, aby studenci z niepełnosprawnościami mogli również osiągać najwyższe laury, pokazywać swoją aktywność i rywalizować na arenie sportowej – stwierdził Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Arnold Kłonczyński będący również członkiem Zarządu Organizacji Środowiskowej AZS w Gdańsku. – Niezmiennie zapraszamy do Gdańska na kolejne edycje IMP AZS. To dla nas ważna impreza – dodał.

Za potwierdzenie słów gospodarza zawodów niech świadczy fakt, że tegoroczna edycja IMP AZS w tenisie stołowym została objęta patronatem honorowym przez Jego Magnificencję Rektora UG prof. Piotra Stepnowskiego, a w ceremonii medalowej prorektorowi Kłonczyńskiemu towarzyszyli dr Jan Patok – dyrektor Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG, dr Justyna Rogowska – pełnomocnik rektora UG ds. osób z niepełnosprawnością, Piotr Walczak – prezes KU AZS UG oraz wiceprezeska AZS dr Marta Dalecka – wiceprezeska ZG AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.

Oprócz rywalizacji w 10 klasach startowych ponad 90 uczestników zbierało punkty do klasyfikacji drużynowej. Wliczało się do niej wyniki dwójki najlepszych zawodników w każdej klasie startowej. Ostatecznie okazało się, że drużynowo najlepsi okazali się przedstawiciele AZS Politechniki Poznańskiej. Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali przedstawiciele AZS Politechniki Łódzkiej, a na trzecim AZS UMCS Lublin.

Organizatorem Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS w tenisie stołowym był Akademicki Związek Sportowy we współpracy z AZS Uniwersytetu Gdańskiego, AZS Organizacją Środowiskową w Gdańsku oraz Biurem ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Gdańskiego. Cykl IMP AZS jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU. Partnerami IMP AZS w tenisie stołowym były AZS COSA Oddział w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk.

IMP AZS 2023 w tenisie stołowym – medaliści

Łączona klasa sportowa kobiet A1-5 i B6
1. Klaudia Pachuta (AZS URz Rzeszów)
2. Izabela Wiater (AZS UMCS Lublin)
3. Milena Marciniak (AZS UAM Poznań)

Łączona klasa sportowa mężczyzn A1-5 i B6
1. Sławomir Maćkowski (AZS PP Poznań)
2. Patryk Bem (AZS URz Rzeszów)
3. Kamil Najdrowski (AZS UKW Bydgoszcz)

Łączona klasa sportowa mężczyzn B7-8
1. Kamil Kowalski (AZS AWF Kraków)
2. Mykola Ostapchuk (AZS UMCS Lublin)
3. Marcin Biernacki (AZS UG Gdańsk)

Łączona klasa sportowa kobiet B7-10
1. Mirella Rozmiarek (AZS UEP Poznań)
2. Agata Mochola (AZS PŁ Łódź)
3. Anna Zgrzebnicka (AZS PWr Wrocław)

Łączona klasa sportowa mężczyzn B9-10
1. Klaudiusz Mały-Wieczorek (AZS WSB Chorzów)
2. Aleksander Kwaśnioch (AZS PP Poznań)
3. Mariusz Szczerbaciuk (AZS UPH Siedlce)

Klasa sportowa kobiet C
1. Aleksandra Kniaź (AZS AWF Poznań)
2. Anna Banachowicz (AZS PŁ Łódź)
3. Wiktoria Rogalska (AZS US Szczecin)

Klasa sportowa mężczyzn C
1. Karol Ratusiński (AZS WSG Bydgoszcz)
2. Jakub Zmuda (AZS PP Poznań)
3. Adam Szymański (AZS UPH Siedlce)

Klasa sportowa kobiet D
1. Alicja Grabowska (AZS UG Gdańsk)
2. Magdalena Kozubska (AZS UE Katowice)
3. Gabriela Grzanka (AZS UW Warszawa)

Klasa sportowa mężczyzn D
1. Mateusz Antolczyk (AZS Akademia Kaliska)
2. Bartosz Warcaba (AZS PG Gdańsk)
3. Marcel Bukowski (AZS UAM Poznań)

Klasa sportowa kobiet i mężczyzn E
1. Justyna Kamińska (AZS UG Gdańsk)
2. Agata Skalska (AZS PŁ Łódź)
3. Kajetan Kołodziejski (AZS UG Gdańsk)

Klasyfikacja drużynowa:
1. AZS Politechnika Poznańska
2. AZS Politechnika Łódzka
3. AZS UMCS Lublin

Tekst: Tomasz Aftański, Foto: Przemysław Kądziołka / Agencja Reklamy FIVE