Zakończyły się XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski TALEX OPEN 2022. Na kortach AZS Poznań wystąpiło 48 młodych tenisistów z całego świata. W turnieju głównym zagrało dziewięciu tenisistów z Polski.

TALEX OPEN rozgrywany jest w ramach cyklu turniejów LOTOS PZT POLISH TOUR i ITF WORLD TENNIS TOUR. To jedno z najważniejszych wydarzeń tenisowych w Polsce, a pula nagród wynosi w turnieju głównym 25 tysięcy dolarów.

W tegorocznym turnieju zwyciężył Argentyńczyk Valerio Aboian, który w niedzielnym (28 sierpnia) finale pokonał 6:3, 6:4 Patrika Rikla, Czecha urodzonego na Florydzie.  Dwudziestolatek z Buenos Aires wystąpił w poznańskim turnieju już po raz drugi. W ubiegłym roku w duecie z bratem Leonardo triumfował w grze deblowej. Z Poznania Argentyńczyk uda się na turniej do Słowenii i dopiero po jego zakończeniu powróci do Ameryki Południowej. Najlepszym z Polaków okazał się Olaf Pieczkowski z Olsztyna, który dopiero w półfinale uległ Aboianowi – 2:6, 3:6. Polak we wrześniu weźmie udział w turnieju juniorskim US Open, który zostanie rozegrany w Nowym Jorku.

Tegoroczni finaliści turnieju indywidualnego nie zaliczali się do grona faworytów. Aboian (404. pozycja w rankingu ATP) rozstawiony był z numerem piątym, natomiast Rikl (978. pozycja) nie był rozstawiony.

W finale gry deblowej triumfowali Australijczycy, Jason Taylor i Brandon Walkin, którzy pokonali parę polsko-ukraińską Michał Dembek-Georgij Krawchenko – 7:5, 7:5. Zmagania deblistów nie przyniosły niespodzianki. Triumfowała w nich najwyżej rozstawiona para, pokonując debel z numerem drugim.

Tegoroczny TALEX OPEN odbywał się pod patronatem marszałka Województwa Wielkopolskiego, prezydenta miasta Poznania oraz starosty Powiatu Poznańskiego. Sponsorem tytularnym turnieju była firma Talex S.A., natomiast sponsorami głównymi – Giant, Makropol oraz kancelaria prawna Piszcz i Wspólnicy. Funkcję dyrektora turnieju pełnił Jacek Muzolf.

Piotr Kuś