Już w najbliższy czwartek, 22 października wystartują pierwsze w historii Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w E-sporcie. Uczestnicy z niepełnosprawnościami z całej Polski zasiądą przed monitorami i rozpoczną rozgrywkę w Rocket League.

To pilotażowa edycja realizowana we współpracy z Esports Association. Pierwsze zmagania odbędą się w formie zdalnej, natomiast kolejne planuje się już rozegrać w formie tradycyjnej. Co ciekawe, sport elektroniczny otwiera drugą dziesiątkę dyscyplin w kalendarzu IMP AZS. To jedenasta propozycja dla studentów z niepełnosprawnościami.

– E-sport to nie jedyna nowość tego roku. W marcu zainaugurowaliśmy rozgrywki w badmintonie, we wrześniu strzelectwo. Kalendarz Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS z roku na rok staje się coraz bardziej obfity. Nie zamykamy się, słuchamy propozycji liderów, trenerów, studentów. To właśnie ta ostatnia grupa zaproponowała e-mistrzostwa – mówi Marta Dalecka, wiceprezes AZS ds. Sportu Osób z Niepełnosprawnościami.

Kilkusetkilometrowa odległość pomiędzy graczami nie będzie zauważalna. Organizatorzy zadbali o możliwość obserwowania poczynań uczestników w czasie rzeczywistym. Na profilu IMP AZS zostanie przeprowadzona transmisja online, której komentatorem będzie Karol Suchecki.

Wybór gry również nie był przypadkowy. Rocket League posiada funkcję crossplay, a więc na jednym serwerze mogą spotkać się osoby grające na komputerze, konsoli PS4 czy Xbox. Gra polega na kontrolowaniu wyścigówki. Zadaniem uczestników będzie sterowanie pojazdem, tak by uderzyć piłkę w kierunku bramki przeciwnika. Zdobycie gola nagradzane będzie punktem, jak w piłce nożnej.

– Cieszymy się, że mamy możliwość dotrzeć do kolejnych osób zainteresowanych e-sportem i dać możliwość rywalizacji w ich ulubionych tytułach. Już w czwartek o 19:00 widzimy się na wirtualnym boisku Rocket League, gdzie zawodnicy będą rywalizować w systemie play-off do trzech wygranych. Zachęcamy do zgłaszania się lub, dla tych niezdecydowanych, do oglądania transmisji – mówi Mariusz Klimowicz, Project Coordinator w Esports Association.

O mistrzowski tytuł powalczą studenci z niepełnosprawnościami z różnych zakątków Polski. Dzień później, w Dąbrowie Górniczej rozpoczną się IMP AZS w Szachach.

Głównym sponsorem Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS jest Grupa LOTOS. Organizatorem zawodów w E-sporcie jest stowarzyszenie Esports Association, które w 2019 roku nawiązało współpracę z Akademickim Związkiem Sportowym na rzecz profilaktyki zdrowotnej i edukacji e-sportowej w środowisku studenckim.

Foto: archiwum Esports Association – Śląski Festiwal Nauki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here