Finały na 60 m i 60 m przez płotki kobiet były najciekawszymi akcentami pierwszego dnia halowych mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w Toruniu. Faworytki nie zawiodły – swoją dominację w sprincie potwierdziła Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice), a z pierwszego tytułu halowej mistrzyni kraju mogła się cieszyć Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa).

Ewa Swoboda nie dała szans rywalkom na bieżni i pewnie triumfowała w finałowym biegu, osiągając z toruńskiej Arenie rezultat 7,05 s.

– Miałam dziś ciężki dzień. Nie wyspałam się. Natomiast cieszę się, że utrzymuję stabilną formę i ciągle biegam poniżej 7,10 s – mówiła po kolejnym triumfie w halowych mistrzostwach Polski podopieczna trener Iwony Krupy.

Wicemistrzynią Polski na 60 m została reprezentantka AZS AWF Warszawa Krystsina Tsimanouskaya, która pobiegła 7,25 s. Z kolei Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice) zaimponowała już w biegu eliminacyjnym, w którym uzyskała 7,19 s i poprawiając rekord życiowy wypełniła minimum na halowe mistrzostwa świata. W finale była nieco wolniejsza i brąz zdobyła z wynikiem 7,26.

W finale biegu na 60 m mężczyzn zaciętą walkę o brąz stoczył Adam Burda (AZS AWF Katowice), który osiągnął czas 6,73 s i Patryk Krupę oraz Tomasza Gizickiego pokonał o tysięczne części sekundy.

Pierwszy w karierze tytuł halowej mistrzyni Polski wywalczyła Pia Skrzyszowska, która pewnie triumfowała w finale 60 m przez płotki. Zawodniczka AZS AWF Warszawa uzyskała w finale czas 7,91 s.

– Wynik jest w porządku. Bardzo pozytywnie odbieram ten bieg. Chciałam zdobyć złoto, celem nie były tutaj poprawianie rekordów – przyznała po zejściu z bieżni Skrzyszowska.

Analizując finałowy bieg mistrzyni Europy ze stadionu przyznała, że nie było on do końca poprawny.

– Ruszyłam wolno, nie chciałam ryzykować z reakcją startową. To nie był poprawnie techniczny bieg. Na szczęście wystarczył do złota – mówiła Skrzyszowska.

Wysoką dyspozycję w tym sezonie halowym potwierdziła Weronika Nagięć (AZS AWF Kraków), która została wicemistrzynią Polski z czasem 8,05 s. Brąz zdobyła Marika Majewska (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) – 8,13 s.

W biegu na 1500 metrów długo na czele stawki biegła Weronika Lizakowska. Na ostatnim okrążeniu z drugiej lokaty zaatakowała Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) i to podopieczna Jacka Kostrzeby wygrała osiągając czas 4:24.36. Druga finiszowała Lizakowska, która do ostatnich metrów rywalizacji chciała dogonić Galant. Ostatecznie wicemistrzyni kraju uzyskała czas 4:24.56.

– Wiedziałam, że będziemy z Weroniką walczyć tutaj o zwycięstwo. Nie jestem jednak zadowolona z tego jak ten bieg sama rozegrałam – analizowała Galant, która mimo iż ma już minimum na halowe mistrzostwa świata to ciągle nie podjęła ostatecznej decyzji co do startu w Glasgow.

W rywalizacji mężczyzn walkę o złoty medal zgodnie z oczekiwaniami stoczyli Filip Rak (KU AZS Politechniki Opolskiej Opole) oraz Maciej Wyderka (AZS AWF Katowice). Panowie, którzy w tym sezonie poprawiali już rekord Polski w kategorii U23 w Toruniu pobiegli spokojnie. Rak wygrał z czasem 3:49.54, Wyderka finiszował drugi z wynikiem 3:50.27.

Z dwóch medali w konkursie trójskoku mogli się cieszyć przedstawiciele AZS Łódź. Wicemistrzynią Polski została Agnieszka Bednarek – 13,43 m. Brązowy medal zdobyła druga z podopiecznych trener Anety Sadach, Maja Borchardt, który pierwszy krążek w kategorii seniora okrasiła rekordem życiowym – 12,94 m.

W ciekawym konkursie tyczkarek Anna Łyko (AZS AWF Wrocław) po pokonaniu w pierwszych próbach 3,90 m, 4,00 m, 4,10 m oraz 4,20 m zdobyła złoty medal. Podopieczna Dariusza Łosia bezskutecznie atakowała jeszcze 4,25 m.

W pchnięciu kulą mężczyzn dwa medale wywalczyli reprezentanci AZS AWF Warszawa. Srebro zdobył Szymon Mazur, który w swojej najlepszej próbie pchnął 19,11 m. Brąz dla Piotra Goździewicza – 18,95 m.

Przedstawicielki klubów AZS stanęły także na podium rozegranego w sobotę pięcioboju, ustanawiając przy tym nowe rekordy życiowe. Wicemistrzynią kraju została Sophia Mulder (OŚ AZS Poznań) z dorobkiem 4366 punktów. Trzecia była Julia Słocka (AZS AWF Warszawa) – 4290 punktów.

Azetesiacy z powodzeniem startowali także w sesji przedpołudniowej. Eliminacje 400 m mężczyn wygrał Maksymilian Szwed (AZS Łódź) z nowym rekordem życiowym – 46,84 s. Obok brązowego medalisty ubiegłorocznych mistrzostw Europy do lat 20 awans do finału wywalczyło jeszcze czterech azetesiaków – Jan Wawrzkowicz (także rekord życiowy – 47,32 s), Daniel Sołtysiak (obaj OŚ AZS Poznań), Patryk Grzegorzewicz (AZS UMCS Lublin) i Michał Wróbel (AZS AWF Katowice, poprawiona „życiówka” – 47,52 s) oraz wicemistrz Uniwersjady z Chengdu Mateusz Rzeźniczak (MKS Aleksandrów Łódzki).

W rywalizacji kobiet na dystansie dwóch okrążeń do finału z drugim czasem, najlepszym w sezonie (52,74 s) awansowała Justyna Święty Ersetic (AZS AWF Katowice), z piątym Alicja Wrona-Kutrzepa (AZS UMCS Lublin), a z szótym Anna Maria Gryc, poprawiając rekord życiowy – 53,61 s.

Pięć zawodniczek reprezentujących kluby AZS powalczy o medale na 800 m. W eliminacjach najszybsze z nich były druga Milena Korbut (AZS AWF Katowice) i trzecia Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków). Eliminacje mężczyzn w tej konkurencji wygrał Mateusz Borkowski (AZS AWF Warszawa), drugi czas osiągnął Jakub Chmielarz (OŚ AZS Poznań), a trzeci Jakub Szkudlarek (AZS AWF Warszawa). Do finału weszli także Bartosz Kitliński (AZS UMCS Lublin) i Kacper Lewalski (AZS UWM Olsztyn).

Na niedzielne przedpołudnie zaplanowano eliminacje 200 m oraz konkurencje wielobojowe. Początek finałowej sesji o 17:30, transmisję z mistrzostw przeprowadza TVP Sport.