Sześć medali AZS UMCS Lublin pierwszego dnia MP juniorów

0
941

Za nami pierwszy dzień Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu juniorów 17- i 18- letnich. Nie zawiedli faworyci. Dobrze spisali się zawodnicy AZS UMCS Lublin, którzy stawali na podium sześciokrotnie. Najwięcej razy tej sztuki dokonali pływacy Unii Oświęcim (8).

Zmagania otworzyły starty na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Najlepsza wśród pań była Julia Maik. Zawodniczka klubu z Kalisza wygrała z czasem 25.08 sekundy. Wśród panów triumfował Bruno Kaźmierczak (GOS Raszyn) ‒ 22.14. Niezwykle zacięta była walka o srebro. Ostatecznie Norbert Chowaniec (Wodnik Siemianowice Śląskie) i Filip Orlicz (G-8 Bielany Warszawa) dopłynęli z tym samym czasem (22.26).

Na 50 m klasykiem w rywalizacji kobiet zwyciężyła Alicja Wojtkowiak (G-8 Bielany Warszawa). Natomiast brąz wywalczyła Maja Piotrowicz, która zdobyła tym samym pierwszy medal dla gospodarzy zmagań ‒ AZS UMCS Lublin.

– Szczerze mówiąc nie spodziewałam się tego podium, bo od niedawna pływam żabką. W zasadzie od miesiąca i z zawodów na zawody robię życiówki, więc to przyjemne uczucie. Na pewno w finałach płynęło się lepiej niż w porannych eliminacjach. Największe nadzieje wiążę ze startem na 100 klasykiem, gdzie mam drugi czas ‒ mówiła reprezentantka miejscowych.

W rywalizacji panów najlepszy okazał się Paweł Uryniuk (G-8 Bielany Warszawa), który z czasem 27.70 o zaledwie 0.04 sekundy wyprzedził Bartosza Skórę z Piątki Aleksandrów Łódzki.

– To była dla mnie najmniej przewidywalna konkurencja. Nawet nie wiedziałem, że mam szansę na medal. Dzięki temu mam większą motywację, przed kolejnymi startami. Po porannych, spokojnych eliminacjach wiedziałem, że w finale czeka mnie więcej nerwów, nerwowych ruchów. Jestem więc bardzo zadowolony z wyniku, jaki udało mi się osiągnąć. W Lublinie czeka mnie jeszcze kilka startów. Najbardziej chciałbym zaatakować 200 metrów stylem zmiennym i 50 metrów motylem ‒ komentuje Paweł Uryniuk.

Inny zawodnik G-8 okazał się najlepszy w zmaganiach na 100 motylkiem. Wygrał Adrian Jaśkiewicz (52.47). W rywalizacji pań triumfowała Gabriela Herbreder (UKS ,,GIM 92 Ursynów”).

Rywalizacja na 200 metrów dowolny padła łupem Marty Klimek (Unia Oświęcim), która wyprzedziła zawodniczkę UKS 190 Łódź ‒ Aleksandrę Knop. Obie zawodniczki były faworytkami do dwóch pierwszych miejsc.

– Wydaje mi się, że ze swoją koleżanką Olą Knop aktualnie nieco przewyższamy poziomem nasze rywalki, zatem spodziewałam się dobrego miejsca. Cały czas staramy się na tym topie pozostać. Jestem zadowolona z dzisiejszego występu. W Lublinie miałam już okazję ścigać się kilka razy, więc wiedziałam, czego spodziewać się po starcie na pływalni Aqua Lublin ‒ mówi Marta Klimek.

W rywalizacji panów także zwyciężył reprezentant Unii Oświęcim ‒ Kamil Sieradzki (1:45.74). Za jego plecami finiszował kolega z zespołu ‒ Michał Daszkiewicz i zawodnik AZS UMCS Lublin ‒ Adam Szczerba.

– Jestem zadowolony ze swojego rezultatu. Wiedziałem, że nie będzie łatwo, ale nastawiałem się na pierwszą trójkę. Przede mną jeszcze kilka konkurencji. Niedługo mamy sztafetę 4×200 metrów kraulem i w niej liczymy na podium ‒ komentował Szczerba.

Zanim do rywalizacji przystąpiły sztafety, oglądaliśmy jeszcze dwie konkurencje – 200 m stylem grzbietowym oraz 400 m stylem zmiennym. Grzbietem wygrali Zuzanna Harasimowicz (AZS-AWF Warszawa) i Aleksander Sienkiewicz (TP Zielona Góra). Wśród pań drugie miejsce wywalczyła lublinianka ‒ Martyna Piesko.

– Pływało mi się bardzo dobrze. Jestem zadowolona z drugiego miejsca, bo popłynęłam w granicach życiówki. Moje koronne dystanse to 50 i 100 metrów, więc jest to obiecujący prognostyk przed nimi. Największe nadzieje wiąże jutro z rywalizacją na tym krótszym dystansie ‒ mówi Piesko.

Rywalizację na 400 zmiennym zdominowały pływaczki Unii Oświęcim – Zuzanna Famulok i Zuzanna Nowak. Zawody panów z kolei były bardzo udane dla AZS UMCS Lublin. Zwyciężył Adam Mróz, a trzeci był Jan Adamczyk.

– Mimo zwycięstwa myślałem, że mój czas będzie nieco lepszy. Początkowo nie zdawałem sobie sprawy ze swojej przewagi. Założyłem sobie jeden cel ‒ zwycięstwo. Plan został w pełni zrealizowany – podsumował swój występ mistrz Polski.

W sztafetach 4×200 m stylem dowolnym złoto wśród mężczyzn zdobyli zawodnicy Unii Oświęcim, którzy wyprzedzili zespoły UKS G-8 Bielany Warszawa i AZS UMCS Lublin. W rywalizacji kobiet najlepsze okazały się reprezentantki AZS AWF Warszawa, a kolejne miejsca na podium zajęły Unia Oświęcim i UKS G-8 Bielany Warszawa.

Autorzy: Kamil Wojdat i Rafał Małys