Nie na ubitej ziemi, ale na ośmiu planszach toczyć będą się pojedynki podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. Po Poznaniu i Krakowie turniej pierwszy raz zagości w Warszawie. Kto tym razem okaże się mistrzem fechtunku?

W ciągu miesiąca hala Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego kolejny raz zmieni swoje oblicze. Nie tak dawno obiekt przy ul. Szturmowej był areną walk w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w karate, a teraz o medale pojedynkować będą się tam zawodnicy i zawodniczki w charakterystycznych maskach oraz z długimi klingami.

Zawody odbędą się 5 czerwca, a udział w nich weźmie 146 osób reprezentujących 42 uczelnie. Do rozdania są medale we florecie, szabli i szpadzie. Tytułu zwycięzców w klasyfikacji generalnej bronić będą przedstawiciele Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Chociaż szermierka znajduje się w programie nowożytnych igrzysk olimpijskich olimpijskich od samego początku, to na AMP-y trafiła dopiero w sezonie 2017/2018. Większość edycji odbyła się w stolicy Wielkopolski, ale w tym roku rolę organizatora przejął Uniwersytet Warszawski.

– Bardzo nam zależało na organizacji tego wydarzenia. Lubimy tworzyć nowe projekty jak w przypadku karate, ale w tym wypadku  mieliśmy bardziej osobiste motywacje. Były prorektor Uniwersytetu Warszawskiego – prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski jest przewodniczącym Rady Sportu UW i od zeszłego roku prezesem Polskiego Związku Szermierczego. Jego marzeniem było zorganizowanie imprezy tej rangi u nas i udało się. Być może będzie to też pretekst, żeby zacząć budować sekcję wyczynową – mówił Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW.

Zawodnicy i zawodniczki AZS w szermierce stanowią krajową czołówkę. Podczas niedawnych seniorskich mistrzostw kraju stawali na podium 23 razy. Część medalistów zobaczymy teraz w Warszawie. Do walki o akademickie tytuły staną m.in. wicemistrzyni szpady Gloria Klughardt (AWF Kraków) i podwójna mistrzyni Polski we florecie – Julia Walczyk (UAM Poznań), która będzie bronić złota AMP. Wśród znanych nazwisk można znaleźć też Wojciecha Kolańczyka (WSH Wrocław), Barbarę Brych (AWF Kraków) czy Marikę Chrzanowską (UAM Poznań).

Także na poziomie sportu powszechnego wśród studentów dyscyplina ta też staje się też coraz bardziej popularna. – Z roku na rok uczelni biorącym udział w AMP-ach przybywa. To jest dopiero czwarty rok kiedy szermierka zaliczana do klasyfikacji punktowej, więc wszystko dopiero rusza. Prowadzę zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim i zainteresowanie jest na tyle duże, że mam pełne grupy. Na pewno prężnie działa to też w Poznaniu czy Gdańsku. Jako szermierka dopiero wchodzimy w ten obszar sportu dla studentów – ocenia Łukasz Mandes, trener główny ds. szkolenia młodzieży w Polskim Związku Szermierczym.

Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce rozpoczną się w niedzielę 5 czerwca o godzinie 9. Na początek odbędą się walki w szpadzie, o 12 początek floretu, a o 15 w szabli. Dekoracja planowana jest na godzinę 18. Wszystko w hali przy ul. Szturmowej 1/3.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytet Warszawski. Partnerem imprezy jest Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.