Szachowe emocje w Opolu

0
926

Wiele rzeczy można zaplanować na długi sierpniowy weekend. Aż 174 szachistów zdecydowało się przybyć w tym czasie do słonecznego Opola, gdzie Akademicki Związek Sportowy Politechniki Opolskiej podjął się organizacji pierwszej edycji AZS Chess Cup 2023.

Hala Sportowa „Toyota Park” znakomicie sprawdziła się jako miejsce rozegrania turnieju, zapewniając dużo miejsca dla wszystkich zgłoszonych. Z rywalizacji na pierwszych dziesięciu szachownicach można było śledzić nie tylko transmisję posunięć, ale również relację video z komentarzem znanego w środowisku Kacpra Poloka. Organizator zagwarantował pulę nagród na łączną sumę 10 000 zł. Dzięki temu turniej cieszył się naprawdę sporym zainteresowaniem nawet wśród czołowych szachistów w kraju. Już patrząc na samą listę startową mogliśmy się spodziewać emocjonującej rywalizacji.

Turniej został rozegrany na dystansie dziewięciu rund systemem szwajcarskim w tempie 10 minut + 5 sekund na ruch. Pierwsze rundy nie przyniosły zaskoczeń. Każdy z trzech zgłoszonych arcymistrzów pokonał swoich przeciwników. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się Jerzy Kyć, który pierwsze sześć spotkań rozegrał wręcz koncertowo i dopiero po siódmej rundzie podzielił się punktami z głównym faworytem zawodów – Mateuszem Bartelem. Przed przystąpieniem do ostatniej rundy szanse na ostateczne zwycięstwo miało aż 5 szachistów. Niezwykle równo grali reprezentanci Ukrainy – Egor Bogdanov oraz Vadim Razin. Ten drugi podejmował, grając białymi, wspomnianego wyżej Mateusza, który we wczesnej fazie rywalizacji odrzucił propozycję remisu. Koszt tej pewności siebie okazał się niezwykle bolesny. Vadim wygrał to spotkanie, co pozwoliło mu na zajęcie trzeciego miejsca. Natomiast Egor w ostatniej rundzie zremisował z Maciejem Sieciechowiczem, gwarantując sobie drugie miejsce. Najstabilniej zaprezentował się Mirosław Lewicki, który wyższość przeciwnika musiał uznać tylko raz i z wynikiem 8 punktów zapewnił sobie główną nagrodę turnieju – 3000 zł.

Pierwszą edycję AZS Chess Cup 2023 można uznać za udaną. AZS Politechniki Opolskiej na czele z prezesem Tomaszem Wróblem bardzo dobrze wywiązał się z roli organizatora. Wiele ciepłych słów i pochwał zostało wypowiedzianych przez uczestników imprezy. Słowa uznania należą się sędziemu głównemu zawodów – Mateuszowi Hasterokowi, którego część osób może pamiętać ze startów w Akademickich Mistrzostw Polski w szachach. W listopadzie odbędzie się druga edycja turnieju, na którą już teraz serdecznie zapraszamy do Opola.

Pełne wyniki turnieju dostępny są TUTAJ.

Tekst: Mateusz Młyńczak

Fot. Przemysław Nikiel