Świetny początek PŚ w Poznaniu w wykonaniu kajakarzy AZS! [FOTO, WIDEO]

0
629

W piątek w Poznaniu wystartował Puchar Świata w kajakarstwie. Polska reprezentacja w pierwszym dniu zawodów na Malcie pokazała kawał dobrego ścigania. Do finałów A awansowali m.in. kobieca osada K4 500 metrów z Anną Puławską w składzie, Martyna Klatt w K2 500 metrów czy Wiktor Głazunow w C1 1000 metrów.

Na torze regatowym Malta w stolicy Wielkopolski blisko 400 kajakarzy z 44 krajów rywalizuje o kolejne w tym sezonie punkty Pucharu Świata. Inauguracja tegorocznego cyklu sprzed dwóch tygodni w węgierskim Szeged wypadła okazale dla kadry biało-czerwonych wspieranych przez PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. Polacy na Węgrzech zdobyli osiem medali, a w kilku kolejnych konkurencjach spisali się naprawdę obiecująco. Jeszcze lepiej ma być w Poznaniu. Nasze reprezentacje w sprincie kajakowym liczą, że przed własną publicznością uda się nawiązać do zeszłorocznej edycji PŚ w stolicy Wielkopolski. Wtedy Polacy zdobyli aż osiemnaście krążków, z czego cztery razy meldowali się na najwyższym stopniu podium.

 

W pierwszym dniu PŚ w Poznaniu azetesiacy pokazali się ze znakomitej strony. W porannej sesji przepustkę do sobotnich półfinałów K1 200 metrów wywalczył Piotr Morawski (AZS Politechnika Opolska). Tuż przed południem awans do finału A wywalczała nasza żeńska osada K4 500 metrów. Biało-czerwona czwórka w mistrzowskim składzie z Anną Puławską (AZS AWF Gorzów Wlkp.) pewnie wygrała swój bieg, uzyskując najlepszy czas sesji eliminacyjnej (1:33.37). Trzecia w swoim biegu była pierwsza męska osada K4 500 metrów. Kwartet  na czele z Jakubem Stepunem (AZS AWF Poznań) przypłynął tuż za plecami Litwinów, zwycięzców ostatniego PŚ w Szeged, oraz Chińczyków.

Popołudniową sesję zainaugurowały półfinały jedynek kanadyjkarzy i kajakarzy na 1000 metrów. Do sobotniego finału C1 1000 metrów awansował Wiktor Głazunow (AZS AWF Gorzów Wlkp.). 29-latek w znakomitym stylu wygrał swój półfinał i tym samym otworzyła się przed nim szansa na drugi w tym sezonie indywidualny medal PŚ w tej konkurencji. Ponadto, Głazunow wraz z Tomaszem Barniakiem (AZS AWF Poznań) awansowali z drugiej pozycji do sobotniego półfinału C2 500 metrów.

– To bardzo udany start na 1000 metrów i z pewnością cieszy, że odchodzi mi walka w półfinale. Wyniki pokazują, że koncepcja trenera idzie w dobrym kierunku. Jestem lepiej przygotowany do sezonu niż w poprzednich latach. Chociaż od paru lat jestem w czołówce, to dopiero w Szeged zdobyłem swój pierwszy medal PŚ na dystansie 1000 metrów. Liczymy na to, że mój poziom sportowy jeszcze ruszy do góry – wyraża nadzieję Głazunow, który wraz z Barniakiem zamierzają odzyskać pozycję liderów krajowej stawki w C2 500 metrów.

Polacy za sprawą naszych kajakarek błyszczeli też w kolejnych piątkowych wyścigach. W jednym z biegów w K2 500 metrów byliśmy świadkami pojedynku reprezentacyjnych koleżanek. Lepiej od mistrzyń świata Karoliny Nai i Puławskiej spisały się Martyna Klatt (AZS AWF Poznań) i Helena Wiśniewska.

– To dobrze, że trafiła nam taka osada jak Martyna i Helena. Chcąc zrobić sześć kwalifikacji olimpijskich, potrzebujemy nowych nazwisk. Cieszymy się, że dziewczyny demonstrują wysoki poziom. My z Karoliną potrzebujemy czasu, aby wrócić na dawny poziom i się zgrać. Im więcej wyścigów przepłyniemy, tym się rozkręcamy. Plusem dla nas jest fakt, że popłyniemy także w półfinale – mówi Puławska, który po słabszym występie w krajowych regatach kwalifikacyjnych w Wałczu powoli odbudowuje wysoką dyspozycję. – Myślę, że wychodzę na sportową prostą. Wydaje mi się, że w tym roku potrzebuję więcej czasu, aby się rozkręcić. Zeszły sezon był wyjątkowo szybki i te rezultaty faktycznie lekko przychodziły. W tym sezonie mamy kwalifikacje olimpijskie, cały świat jest bardzo dobrze przygotowany. My stopniowo się przygotowujemy tak, żeby na MŚ w Duisburgu pokazać jak najlepszą formę – argumentuje 27-latka.

Zadowolenia ze swojego startu z Wiśniewską nie kryła natomiast Klatt. Dla obu to pierwszy w karierze sezon w roli seniorek. Przed dwoma tygodniami w PŚ w Szeged zajęły drugie miejsce w K2 500 metrów.

– Chciałyśmy rozegrać ten bieg taktycznie i to się nam udało. Przepracowałyśmy sobie trochę w Szeged. Jesteśmy w tym roku w dobrej formie, zgrywamy się z Heleną w osadzie. Czy myślałyśmy o tym, że pokonamy nasze koleżanki? Gdzieś tam liczyłyśmy na to. Rywalizujemy ze sobą na treningu i wiedziałyśmy, że mamy taką szansę – mówi Klatt.

Ponadto, awans do sobotnich półfinałów K1 500 metrów uzyskała Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), a w C1 500 metrów – Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań). Przepustki do biegów o finały K2 500 metrów mężczyzn wywalczyli m.in. Stepun i Bartosz Grabowski.

Początek sobotnich zmagań w PŚ w Poznaniu na torze regatowym Malta od godziny 9:00. Wstęp na zawody jest bezpłatny. Transmisja finałowych, medalowych biegów od godziny 11:00 na antenie TVP Sport.