Sukces AWF Kraków w AMP. „Wygrana to wynik wielkiego zaangażowania”

0
865
fot. Drążkowski Studio

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie zwyciężyła w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski w kategorii uczelni wychowania fizycznego. – Sport jest niezwykle ważny dla nas. Ta wygrana to ogromny sukces – podkreślają w małopolskiej uczelni.

Studenci krakowskiej uczelni od wielu lat plasują się w ścisłej czołówce AMP. Nie inaczej było w roku akademickim 2022/2023. Osiągnięte wyniki pozwoliły AWF-owi zająć ósme miejsce w klasyfikacji generalnej, zostawiając w tyle m.in. lokalnych rywali z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie czy Politechnikę Warszawską. Rezultat ten wystarczył także do triumfu w rankingu uczelni wychowania fizycznego. AWF Kraków na podium tej klasyfikacji wyprzedził AWF Warszawa czy AWF Katowice. Jej studenci pokazali się ze znakomitej strony m.in. w aerobiku sportowym, biegach przełajowych czy piłce ręcznej. AWF Kraków wysoko plasował się także w klasyfikacji medalowej AMP, zajmując siódmą pozycję z 22 krążkami (7 złotych – 8 srebrnych – 7 brązowych).

– Z wielką radością przyjęliśmy sukces studentów i pracowników naszej uczelni, jakim niewątpliwie było zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji AMP w grupie uczelni wychowania fizycznego. Wynik ten jest zasługą wielkiego zaangażowania zawodników i trenerów poszczególnych sekcji, którzy byli bardzo aktywni, uczestnicząc w zawodach w możliwie największej liczbie dyscyplin. Bardzo dobre występy przyczyniły się do osiągnięcia tego sukcesu, który bardzo doceniamy. Nasza Akademia wystartowała w 37 z 48 dyscyplin AMP, a uczelnię reprezentowało prawie 300 studentów i 6 nauczycieli akademickich. Pierwsza lokata wśród Akademii Wychowania Fizycznego to ogromny sukces, który świadczy o najwyższym poziomie sportu akademickiego w krakowskiej AWF – nie ukrywa prof. dr hab. Andrzej Klimek, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Władze krakowskiej uczelni podkreślają, iż zależy im na dalszym rozwoju sportowym, w tym także w wymiarze akademickim. – Jako priorytet stawiamy umożliwienie rywalizacji naszych studentów w Akademickich Mistrzostwach Małopolski i AMP. Wielu z nich to czołowi zawodnicy w Polsce w różnych dyscyplinach sportu. Chcemy wykorzystać ich potencjał i umożliwić im połączenie nauki z profesjonalnym uprawianiem sportu. Z roku na rok coraz większa liczba studentów naszej akademii bierze udział w zawodach sportowych. Mamy w planie jeszcze większą promocję sportu akademickiego i poszerzenie liczby sekcji, w których będą rywalizować nasi studenci. Jedną z zachęt jest umożliwienie naszym reprezentantom uzyskania indywidualnego toku studiów oraz stypendium rektora dla najlepszych studentów – dodaje prof. dr hab. Andrzej Klimek.

W AWF Kraków myślą także o zapewnieniu jak najlepszych warunków do treningów. W ubiegłym roku akademickim gruntowną modernizację przeszły dwa najważniejsze obiekty sportowe uczelni, czyli hala gier sportowych i stadion lekkoatletyczny. Obie inwestycje były realizowane w ramach przygotowań do Igrzysk Europejskich Kraków
– Małopolska 2023.

– Obydwa obiekty zyskały drugie życie, stając się arenami sportowymi bardzo nowoczesnymi, i co ważne, dostosowanymi do wszystkich przepisów oraz potrzeb, w tym osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, w tym roku pełnowymiarowe boisko piłkarskie wzbogaciło się o zaplecze szatniowe – wymienia rektor AWF Kraków, który zaznacza, że są bogate plany na dalsze modernizacje. – Oczywiście, ich realizacja będzie uzależniona od wielkości wsparcia finansowego ze środków publicznych. W przyszłym roku nasza akademia planuje modernizację rozgrzewkowego stadionu lekkoatletycznego, rozpoczęcie przygotowań do budowy hali sportowej do sportów walki wraz z centrum sportów siłowych oraz budowę otwartego boiska wielofunkcyjnego. Inwestycje te pozwolą zaspokoić potrzeby aktywizacji fizycznej studentów i pracowników AWF, mieszkańców Krakowa oraz wspomóc proces wyczynowego szkolenia sportowców – tłumaczy prof. dr hab. Andrzej Klimek.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.