Statuetka AMP z Wawrzynem Olimpijskim

0
548
Statuetka AMP, autor: Adam Fedorowicz, foto: Ewa Milun-Walczak

Polski Komitet Olimpijski przyznał Brązowy Wawrzyn Olimpijski 2020 artyście Adamowi Fedorowiczowi za projekt statuetki Akademickich Mistrzostw Polski. Autor dzieła zostanie uhonorowany podczas uroczystej Gali w Centrum Olimpijskim w Warszawie, która zaplanowana jest na ostatni kwartał br.

Adam Fedorowicz zrealizował nagrodzony projekt w ubiegłym roku. Dla AZS artysta zaprojektował mniejszą (wręczaną za podium w klasyfikacji typów uczelni) i większą (wręczaną za podium w klasyfikacji generalnej i medalowej) statuetkę AMP. Dzieła dopełniło dopracowanie i oprawienie w ozdobnym kamieniu aż 27 takich nagród. Po raz pierwszy statuetki zostały przekazane na ręce rektorów zwycięskich uczelni w grudniu 2020 r.

Rzeźbiarz jest twórcą wielu innych, uznanych form, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, Nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego, Nagrody Skrzydeł Festiwalu Filmu Polskiego w USA, Anioła Jazzu – Nagrody na Warsaw Summer Jazz Days.

Wawrzyn Olimpijski to ustanowiona w 1967 roku specjalna nagroda Polskiego Komitetu Olimpijskiego jako wyraz uznania i szacunku dla polskich twórców kształtujących humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie. Po raz pierwszy Wawrzyny przyznane zostały w roku 1969 i uświetniły odbywającą się wówczas w Warszawie 68. sesję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz jubileusz 50-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Więcej informacji na stronie: https://olimpijski.pl/pkol/projekty-i-konkursy/wawrzyn-olimpijski/