W piątek, 27 sierpnia na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio wystartowali zawodnicy AZS. W finałowym biegu na 100 metrów w kategorii T47 Michał Derus zajął drugie miejsce. 

Polak został wicemistrzem igrzysk paraolimpijskich z czasem 10,61 s. Zwycięzca, Brazylijczyk Petrucio Ferreira dos Santos uzyskał rezultat o 0,08 s lepszy od Polaka. Tym samym reprezentant AZS PWSZ Tarnów obronił tytuł wicemistrza paraolimpijskiego z Rio. – Mogło być lepiej. Popełniłem błąd na drugim, trzecim kroku. Wybiło mnie to z rytmu, ale na szczęście udało się to odrobić – skomentował na gorąco srebrny medalista dla Polskiego Radia Czwórka.

Cała wypowiedź dostępna w Popołudniowym Przeglądzie Sportowym.

Tego samego dnia swój pierwszy start w Tokio odnotował Wojciech Makowski. Pływak AZS AWF Wrocław zakwalifikował się do finału 50 m stylem dowolnym. W klasie startowej S11 uzyskał czas 27,83, co dało mu siódme miejsce.

– W Tokio było dziś bardzo gorąco. Nie tylko ze względu na medale Polaków, ale temperatura powietrza dawała się we znaki. Stadion lekkoatletyczny jest godzinę drogi z wioski. Sportowcy spędzili całe dnie na obiektach – relacjonuje w rozmowie telefonicznej Piotr Marek, członek Rady ZG AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami, członek misji paraolimpijskiej.

Sobota, 28 sierpnia będzie najważniejszym dniem dla Wojtka, bowiem wystartuje w koronnej dla siebie konkurencji. Eliminacje na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym odbędą się o godzinie 3:18. Finał zaplanowano na godzinę 11:12.

Fot. AZS PWSZ Tarnów