Sport jest dla wszystkich

0
797

W dniach 23–30.09 po raz piąty zorganizowano Europejski Tydzień Sportu. To inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promować sport i aktywność fizyczną na Starym Kontynencie. 47 stowarzyszeń partnerskich w 41 krajach zaplanowało aktywności fizyczne w ramach szerzenia kultury sportowej wśród ludzi. W zabawie mogły wziąć udział osoby w każdym wieku. Z tej okazji także w naszym kraju przygotowano wiele imprez. Bardzo aktywny w tym okresie był zwłaszcza AZS Warszawa.

Pierwsze zawody w życiu

– Staramy się aktywizować mieszkańców stolicy i całej Polski. Chcielibyśmy widzieć dzieciaki na treningach, rodziny odbijające piłkę w parku. Większość z nas co najmniej 8 godzin dziennie spędza w pracy, dzieci też siedzą długo w szkole, więc po co jeszcze wyginać się na kanapie przed telewizorem. Więcej korzyści przyniesie aktywny wypoczynek – podkreśla Rafał Jachimiak, dyrektor biura AZS Warszawa, które od dziewięciu lat organizuje „Test Coopera dla Wszystkich”. Chodzi w nim o pokonanie w 12 minut jak najdłuższego dystansu, dzięki czemu uczestnik może sprawdzić stan kondycji fizycznej. Test Coopera był jednym z wielu punktów Europejskiego Tygodnia Sportu.

Dużą wagę przedstawiciele AZS przykładali do zajęć dla najmłodszych na terenie stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego. – To były atrakcyjne lekcje wychowania fizycznego na wysokim poziomie. Docierają do nas sygnały, że brakuje WF w przedszkolach, że prowadzenie tych zajęć w początkowych klasach szkoły podstawowej przez zwykłych nauczycieli to problem. Wobec tego np. przedszkolakom zorganizowaliśmy pierwsze zawody w życiu: wyścigi między grupami. I choć każdy na koniec otrzymał dyplom i medal, to pokazaliśmy najmłodszym, że nie zawsze się wygrywa, że trzeba sobie radzić z porażką. Przez zabawę uczyliśmy ich, jak istotne jest przestrzeganie reguł, a nawet… segregowanie śmieci. Jedno z zadań polegało na tym, by wyrzucić rzeczy do odpowiednich pojemników. Starsze dzieci wysłuchały wykładu o tym, jak prawidłowo się odżywiać. Zorganizowaliśmy przy okazji testy sprawnościowe – opowiada Jachimiak.

„Przerażające” testy

Słowo „testy” przeraziło niektórych uczestników. Jedna z dziewczynek się przestraszyła, bo przed oczami już miała kartkę, długopis i zadania do rozwiązania pod presją czasu. Testów bali się czasem także rodzice i nie wyrażali zgody na udział swych pociech w prostych ćwiczeniach.

– Kwestią czasu jest, kiedy zdejmiemy z testów aurę tajemniczości – uśmiecha się Jachimiak. W tym celu na koniec Europejskiego Tygodnia Sportu ekipa AZS Warszawa zorganizowała na AWF piknik rodzinny. Wszyscy mogli spróbować sił w 10 dyscyplinach, a także stanąć do rywalizacji z osobami niepełnosprawnymi m.in. w szermierce na wózkach. Odbyły się też biegi charytatywne, a uzyskane środki przekazano dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Materiał dostępny także na stronie patrona medialnego – Przeglądu Sportowego: TUTAJ
Foto: Michał Szypliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj