Ruszył projekt „Be(ach) Volunteer, Be(ach) fair! (VolFair)”

0
326

Partnerzy projektu dotyczącego piłki ręcznej plażowej oraz wolontariatu odbyli pierwsze spotkanie w ramach inicjatywy finansowanej ze środków Erasmus+. Latem rozpocznie się praktyczna wymiana doświadczeń – w trakcie największych europejskich turniejów piłki ręcznej plażowej.

Projekt dotyczy zagadnienia wolontariatu w sporcie oraz rozwoju i promocji piłki ręcznej plażowej. Projekt „Be(ach) Volunteer, Be(ach) fair! (VolFair)”, koordynowany jest przez Akademicki Klub Piłki Ręcznej Plażowej w Zagrzebiu (BHC Zagreb) i ma na celu wymianę doświadczeń w zakresie wolontariatu sportowego, w szczególnym odniesieniu do rozwijającej się tytułowej dyscypliny. Pozostali partnerzy to Europejska Federacja Sportu Studenckiego (EUSA) oraz Stichting Camelot Beachhandball Tournament, organizator jednego z największych turniejów piłki ręcznej plażowej w Europie.

Spotkanie online było okazją do przedstawienia najważniejszych założeń projektu jak i omówienia kwestii formalnych związanych z zbliżającymi się spotkaniami w czasie turniejów w Holandii oraz w Chorwacji. W sierpniu podczas Camelot Beachhandball Tournament oraz Jarun Cup partnerzy spotkają się ponownie, by kontynuować pracę nad projektem. Są to jedne z największych klubowych turniejów w tej dyscyplinie na Starym Kontynencie, przyciągające drużyny z całej Europy.

W spotkaniu uczestniczyła grupa robocza działająca przy projekcie – członkowie AZS z różnych środowisk nie tylko będą wspierać tworzenie materiałów, lecz będą mieli okazje również wyjechać na sierpniowe turnieje.

Piłka ręczna plażowa w sporcie akademickim zaistniała w 2019 roku, na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. W 2019 odbyły się pierwsze Akademickie Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej plażowej w Zagrzebiu. Przy wsparciu organizacyjnym Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF), pierwsza edycja zgromadziła 150 uczestników z 16 uczelni wyższych. Kolejną szansą na akademicką rywalizację na poziomie międzynarodowym będą Europejskie Igrzyska Akademickie, rozgrywane w Łodzi w 2022 roku.

Również w 2019 roku odbył się pierwszy Puchar Zarządu Głównego AZS w Piłce Ręcznej Plażowej organizowany przez AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Planowana III edycja w 2021 roku będzie również walką o przepustkę na udział w łódzkich zmaganiach międzynarodowych.

Więcej informacji o inicjatywach AZS w zakresie projektów europejskich można znaleźć TUTAJ.

Fot. EUSA