Ruszają Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS!

0
232

W sobotę po raz piąty ruszy cykl zawodów Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Studenci z niepełnosprawnościami z całej Polski rozpoczną walkę o tytuł mistrza w dziewięciu dyscyplinach, a na początku rywalizować będą w debiutującym w IMP AZS badmintonie. Turniej odbędzie się w Poznaniu.

– Bardzo się cieszę, że IMP AZS z roku na rok się rozwijają. W tym roku włączyliśmy dwie kolejne dyscypliny, czyli badminton i strzelectwo sportowe, i szacujemy, że w naszych rozgrywkach weźmie udział około pięciuset zawodników. Bardzo cieszy zwiększająca się liczba sportowców z niepełnosprawnością, którzy biorą udział w zawodach. Przybywa instruktorów i trenerów sportu osób z niepełnosprawnością, którzy są motorem napędowym – mówi Marta Dalecka, koordynatorka IMP AZS.

Na początek sportowcy studenci rywalizować będą w Poznaniu na boiskach do badmintona. – Dwa tygodnie później czekają nas zawody w strzelectwie sportowym. Dalej dwie duże imprezy pod względem uczestników, czyli bilard i bowling, a później pływanie. Rok akademicki kończymy boccią, jedną z dwóch dyscyplin paraolimpijskich w naszym kalendarzu, które nie mają swojego odpowiednika w sporcie osób pełnosprawnych. A po wakacjach spotykamy się na zawodach w szachach, goalballu i tenisie stołowym – dodaje Dalecka.

I zapewnia, że ludzie, którzy działają przy organizacji IMP AZS, robią to z wielką pasją. – Mam wokół siebie grupę osób, która to wszystko dopełnia. Podczas samych zawodów panuje bardzo przyjazna atmosfera. Działamy trochę jak magnes, ludzie lubią do nas wracać. Wiedzą że spotkają znajomych z innych klubów. Wiele mocnych relacji powstało podczas naszych rozgrywek – mówi koordynatorka cyklu.

Głównym Sponsorem Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS jest Grupa LOTOS S.A., a zadanie finansowane jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem sobotniej imprezy badmintonowej są Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Rozgrywki odbędą się w sobotę w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy Dożynkowej 9J w Poznaniu.

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych prowadzony od 2016 roku w ramach upowszechniania sportu. Idea wprowadzenia aktywności fizycznej w proces rehabilitacji ruchowej i aktywizacji społecznej jest zjawiskiem mającym głębokie uzasadnienie wynikające z korzyści, jakie niesie wysiłek fizyczny. Projekt IMP AZS skierowany jest do osób niepełnosprawnych z całej Polski uprawiających lub chcących uprawiać sport amatorsko. Możliwość sportowej rywalizacji pozwala osobom niepełnosprawnym włączyć się lub powrócić do czynnego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here