Rusza druga edycja programu Narodowa Reprezentacja Akademicka [WIDEO, FOTO]

0
1607

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do drugiej edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej, czyli programu, który umożliwia równoległe realizowanie kariery sportowej i nauki akademickiej. Dzięki niemu studiujący sportowcy mogą indywidualnie korzystać z dodatkowych zajęć dydaktycznych. Program, którego partnerem jest Akademicki Związek Sportowy, finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Budżet na tę edycję to 10 mln zł.

– To jest duży sukces nas wszystkich. Przez jakiś czas trudno było przekonać różne instytucje, by móc zrealizować ten program. Muszę szczerze powiedzieć, że od dwóch lat świetnie nam się w tym zakresie współpracuje z Ministerstwem Nauki i PKOl. Ponad czterdzieści uczelni i kilkuset zawodników wykorzystało ten fundusz. To świetny wynik – mówi prezes AZS prof. Alojzy Nowak.

Głównym celem programu jest ułatwienie sportowcom, trenerom i wykładowcom połączenia kalendarza sportowego i treningowego z kalendarzem sesji, czy zajęć na uczelni. Sportowiec otrzymuje pulę środków na swoje kształcenie, które są przekazywane uczelni. A ta dzięki temu może zorganizować mu indywidualne zajęcia, czy zdawanie egzaminów w dogodnym terminie.

– Nie spodziewaliśmy się, że aż ponad czterystu sportowców skorzysta z tego programu już w pierwszym roku. Ten projekt był wyczekiwany i doskonale wpisał się w oczekiwania, zarówno sportowców, ich trenerów, jak i uczelni i wykładowców. Dzięki niemu udało się pogodzić doskonałość naukową i doskonałość sportową – mówi pilotująca program wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Anna Budzanowska.

W programie mogą wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej dwustu studentów studiów stacjonarnych, na których kształcą się zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata i Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy, posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową (MM) i mistrzowską (M). Środki finansowe przekazywane uczelniom naliczane będą na każdego uprawionego do udziału w projekcie studenta-sportowca w kwocie niespełna 20 tysięcy złotych.

– Cieszę się, że udało się uruchomić kolejną edycję programu Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Jej start był wielkim impulsem dla zawodników – mówi Maciej Hartfil, wiceprezes AZS do spraw sportowych.

Jedną z ponad czterystu zawodniczek korzystających z programu NRA jest Patrycja Adamkiewicz, medalistka m.in. uniwersjad i wielokrotna mistrzyni Polski w taekwondo olimpijskim. – Dla nas to bardzo ważna sprawa i dziś nie wyobrażam sobie połączenia trenowania i studiowania bez tego wsparcia. Dzięki niemu mamy indywidualne podejście do studenta, co bardzo nam pomaga, by w trakcie kariery sportowej ukończyć studia – mówi Adamkiewicz.

Do realizacji pierwszej edycji przystąpiły łącznie 42 uczelnie publiczne i niepubliczne, w wyniku czego wsparciem w ramach projektu objętych zostało 412 studentów-sportowców na łączną kwotę przekraczającą siedem milionów złotych. Wnioski od uczelni do udziału w drugiej edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej przyjmowane będą do połowy listopada. Środki będą przekazywane uczelniom od stycznia przyszłego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj