Podczas, gdy w Budapeszcie o medale Mistrzostw Europy rywalizowali reprezentanci Polski w pływaniu, to w Warszawie o swoje pierwsze sukcesy walczyli ich następcy. Wszystko w ramach piątych i zarazem ostatnich zawodów eliminacyjnych akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka”.

W ciągu pięciu miesięcy setki utalentowanych pływaków odwiedziło pięć stołecznych obiektów położonych w różnych częściach miasta. Ostatni etap eliminacji rozegrany został na Ochocie, a dokładniej na terenie Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego WUM. Młodzi uczestnicy mogli poczuć się jak podczas wielkich zawodów. Zaledwie miesiąc temu na tym basenie rozgrywane były prestiżowe zawody Arena Grand Prix Pucharu Polski z udziałem krajowej czołówki.

Tym razem przez kilka godzin trwały zmagania ostatniej szansy oraz pasjonująca walka o miejsca w finale jubileuszowej akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka”. Rywalizowało niemal 750 dzieci z ponad 60 klubów z całej Polski. Uczestnicy do swojej dyspozycji mieli 10 torów. Nie brakowało dobrych wyników i rekordów życiowych.

Z bardzo dobrej strony pokazał się 9-letni Mariusz Ogórek, który zgarnął potrójne zwycięstwo wygrywając na 50 m stylem dowolnym, klasycznym i motylkowym.

– Startowało mi się bardzo dobrze choć nie było łatwo wygrać. Jak płynę skupiam się na sobie i nie patrzę na inne tory. Tym razem zabrakło mi trochę do rekordów życiowych, ale udało mi się wygrać trzy razy. Dla mnie nie jest najważniejsza wygrana, tylko czasy. W przyszłości chciałbym wystartować na igrzyskach – mówił po dekoracji zawodnik MKP Szczecin.

Celem akcji jest promocja pływania wśród najmłodszych, a także łowienie przyszłych talentów. Marzeniem organizatorów jest zobaczyć występ któregoś z uczestników na igrzyskach olimpijskich. Ziścić się może to już w tym roku za sprawą Laury Barnat, która wywalczyła przepustkę do Tokio. W OMDO startowała tylko raz w 2014 roku, plasując się za podium.

– Trudno procentowo powiedzieć, ile osób tu startujących dojdzie do kariery seniorskiej. Uważam, że sukcesem jest już sama możliwość startu i rywalizacji, a nie jakie miejsce zajmą. Dobre wyniki cieszą, ale w młodszych kategoriach duży czynnik ma też kto kiedy zaczyna rosnąć. Czasem nie jest łatwo wytłumaczyć zajęcie czwartego miejsca. Dlatego staramy się nie stwarzać ciśnienia i pracować – powiedział Marcin Tkaczyk, trener w klubie Ósemka Toruń.

Finał jubileuszowej 10. akcji „Od Młodzika do Olimpijczyka” odbędzie się 12 czerwca także na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W każdej kategorii i konkurencji awans do finału uzyska po 16 zawodniczek i zawodników według punktów Światowej Federacji Pływackiej (FINA).

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także m.st Warszawa. Partnerami są Polski Związek Pływacki, TYR Polska, Aqua Sport, oraz Print Plus. Patronat nad imprezą objął rektor Warszawskiego Uniwersytetu-Medycznego JM prof. Zbigniew Gaciong.