Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS łączą pokolenia! W weekend 28-30 maja w Zielonej Górze odbyły się ogólnopolskie zawody osób z niepełnosprawnościami w bocci. Impreza zrzesza osoby o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, w różnym wieku i z wielu zakątków Polski. 

W klasyfikacji OPEN zawody rozpoczęto od rywalizacji drużynowej, zaś uczestnicy zakwalifikowani do klas startowych BC wystartowali w rozgrywkach indywidualnych i w parach. Po blisko 80 meczach w grze zespołowej bezkonkurencyjna okazała się ekipa głogowian w składzie: Krzysztof Bychawski, Marek Woźniak i Paweł Hanaczewski. Indywidualnie złote medale wywalczyli w tym dniu Edyta Owczarz i Andrzej Janowski.

Równie ciekawie wyglądały zmagania indywidualne w klasyfikacji OPEN. Po kilkugodzinnych pojedynkach w fazie eliminacyjnej do finału awansowała dwójka mężczyzn: głogowianin Marek Woźniak oraz student krakowskiego AGH – Łukasz Leśny. W ostatecznym rezultacie lepszy okazał się reprezentant młodszego pokolenia.

– Grało mi się naprawdę dobrze, mimo że w wielu meczach wynik rozstrzygał się w ostatnim endzie, co dodawało jeszcze więcej emocji i adrenaliny. Najbardziej podobało mi się, że mogłem rozegrać aż tyle meczów, a także to, że cały czas czułem wsparcie wielu przyjaciół. To właśnie głównie dla tych budujących i wartościowych spotkań zawsze z chęcią jadę na kolejne rozgrywki sportowe IMP AZS w bocci – mówi triumfator zawodów indywidualnych.

Impreza zrzesza osoby o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, w różnym wieku i z wielu zakątków Polski. Do Zielonej Góry przyjechała nawet reprezentacja AZS UMCS Lublin oddalonego o ponad 620 kilometrów. Integracja podczas zawodów udowadnia, że w boccię grać mogą osoby poruszających się na wózkach, o kulach, a także z dysfunkcjami narządu wzroku czy słuchu. Wiek również nie stanowi bariery. Przeważającą grupą była brać studencka, natomiast do wspólnej rywalizacji dołączyły się również starsze osoby. Najmłodsza zawodniczka liczyła 19 lat, zaś najstarszy zawodnik 64.

VI edycja IMP AZS trwa! Do końca tygodnia trwa nabór do udziału w rywalizacji w badmintonie. Zawody dla osób z niepełnosprawnościami odbędą się w dniach 11-13.06.2021 r. w Poznaniu. Więcej o imprezie: www.imp.azs.pl.

Szczegółowe wyniki oraz pełna galeria dostępna na stronie projektu www.imp.azs.pl.

Organizatorem zawodów był Akademicki Związek Sportowy, KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytet Zielonogórski. Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS. Projekt wspiera Fundacja LOTTO, a fundatorem nagród jest Dom Wydawniczy REBIS. Patronat honorowy nad cyklem zawodów IMP AZS objął Polski Komitet Paraolimpijski. Zawody odbyły się także pod patronatem Polskiego Związku Bocci.

Tekst: Dominika Hoft
Zdjęcia: Ewa Milun-Walczak
Wideo: Andrzej Kacprzak, Marta Dutkiewicz