Rekord Polski na 400 m Justyny Święty-Ersetic był najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. Zawodniczka AZS AWF Katowice w pięknym stylu obroniła tytuł, uzyskując wynik 51,04 s.

Finał pań na dystansie dwóch okrążeń zapowiadał się pasjonująco. W tym sezonie rekord kraju ustanowiła Anna Kiełbasińska (51,10 s), a rekordy życiowe ustanawiały Natalia Kaczmarek z AZS AWF Wrocław (51,15 s) i Justyna Święty-Ersetic (51,21 s). Ta ostatnia pokazała moc już w sobotnich eliminacjach, uzyskując 51,27 s. Zgodnie z przewidywaniami w niedzielnym finale walka o tytuł była niezwykle zacięta. Reprezentantka AZS AWF Katowice przebiegła linię mety jako pierwsza i odyskała rekord Polski. Tuż za nią finiszowała Anna Kiełbasińska (51,20 s), a podium uzupełniła Natalia Kaczmarek (51,24 s).

– Myślę, że to już była tylko i wyłącznie wola walki. Czułam się bardzo dobrze podczas tego biegu, chociaż z tyłu głowy miałam ten wczorajszy bieg i bałam się, że nogi nie będą podawały, ale jednak biegło mi się świetnie. Ten bieg od samego początku był piekielnie mocny. Musiałam biec po drugim torze, ale dzięki temu mogłam atakować na końcówce. Myślę, że niejednokrotnie już pokazałam, że jestem walczakiem na bieżni. Chcę dalej osiągać więcej i więcej i to pokazuje – mówiła po swoim biegu Święty-Ersetic.

Zawodniczka AZS AWF Katowice wygrywając w Toruniu pobiła rekord Polski. – Przypuszczałam, że ta, która z nas wygra, poprawi rekord Polski. Początkowo zobaczyłam wyniki i pomyślałam, że brakło jednej setnej do wyrównania, ale w momencie, kiedy pokazało się jeden zero cztery była ogromna radość. Na pewno mogę śmiało powiedzieć, że przy lepszym biegu taktycznie granica pięćdziesięciu jeden sekund mogła pęknąć – dodała.

W rywalizacji mężczyzn na 400 m zwyciężył faworyt, Kajetan Duszyński. Zawodnik AZS Łódź ustanowił swój nowy rekord życiowy – 46,71 s. – Do lidera mi jeszcze bardzo daleko, bo dopiero za mną jeden taki mocny sezon, ale chcę zmierzać w tym kierunku. Najważniejsze, że dobrze się zaprogramowałem i że szybkościowo jest do przodu – mówił Duszyński. Wicemistrzem Polski został Tymoteusz Zimny (OŚ AZS Poznań), także z nową życiówką – 47,17 s.

Konkurs pchnięcia kulą pewnie, bo z blisko półmetrową przewagą nad drugim Michałem Haratykiem, wygrał Konrad Bukowiecki. Zawodnik AZS UWM Olsztyn przyznał, że to nie był jego dzień, choć był zadowolony z uzyskanego już w pierwszej kolejce wyniku 21,53 m.

– Przed konkursem brałbym taki wynik w ciemno. Cieszę się z tego, że fajnie zacząłem, bo od dobrej odległości, dzięki czemu konkurs toczył się już pod moje dyktando. Jakiś byłem ospały od rana, ale złoty medal bardzo cieszy. Jest jeszcze czas, by doszlifować formę przed mistrzostwami świata, bo zostały dwa tygodnie, ale to jest sporo – mówił Bukowiecki.

Halowym mistrzem Polski w skoku w dal został Piotr Tarkowski (AZS AWF Biała Podlaska), który po raz pierwszy w karierze skoczył ponad 8 metrów – 8,01 m. Pozostałe dwa miejsca na podium także dla reprezentantów z klubów AZS – Mateusza Jopka (AZS AWF Wrocław) i Mateusza Różańskiego (AZS PWSZ Tarnów). Wśród kobiet srebrny medla zdobyła Magdalena Żebrowska (AZS AWF Katowice), którą w ostatniej kolejce wyprzedziła rekordzistka i mistrzyni Polski juniorek, Anna Matuszewicz.

Druga w finale 800 m była Margarita Koczanowa z AZS AWF Kraków. Brązowy medal wśród mężczyzn na tym dystansie wywalczył Maciej Wyderka z AZS AWF Katowice. Trzecie miejsce na 3000 m zajął Szymon Żywko (AZS UMCS Lublin).

Wicemistrzem Polski w siedmioboju został Jacek Chochorowski (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole). Brązowy medal w skoku wzwyż kobiet zdobyła jego klubowa koleżanka, Katarzyna Kokot.

Jako trzeci linię mety w finale 60 m przez płotki przekroczył Krzysztof Kiljan (AZS AWF Warszawa) z najlepszym wynikiem w sezonie – 7,69 s. Sensacją było zwycięstwo Jakuba Szymańskiego nad tegorocznym rekordzistą Polski, Damianem Czykierem.

Dorobek medalowy klubów AZS tradycyjnie powiększyły sztafety. Azetesiacy zwyciężali we wszystkich biegach sztafetowych – w mieszanej 4×400 metrów i żeńskiej 4×200 metrów najlepszy był AZS AWF Kraków, a po tytuł w męskiej 4×200 metrów sięgnął AZS AWF Katowice.

W klasyfikacji medalowej drugie miejsce zajął AZS AWF Katowice z dorobkiem sześciu medali (3 złote, 1 srebrny, 2 brązowe). Trzeci był AZS AWF Kraków (3-1-1), piąty AZS UMCS Lublin (2-0-3), a ósmy AZS Łódź (1-2-0). Zawodnicy z klubów AZS zdobyli w Toruniu łącznie 35 medali, w tym dziesięć złotych.

Najlepsi polscy lekkoatleci wystartują na Halowych Mistrzostwach Świata, które w dniach 18-20 marca 2022 odbędą się w Belgradzie.