Na pomyślne wiatry liczą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie rozgrywanych w klasie omega. Na dziewiąte z rzędu zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej apetyt ma zaś Politechnika Gdańska. Czy ktoś zdoła zdetronizować inżynierów?

Regaty odbędą się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego w dniach 23-26 maja. Na jeziorze Niegocin rywalizować będzie 90 załóg reprezentujących 40 uczelni. Zainteresowanie zawodami dopisało, bo łącznie w imprezie weźmie udział 276 żeglarzy i żeglarek. Jest to największa frekwencja w ostatnich latach. Dla porównania w zeszłym roku na spienione wody wypłynęły 74 jachty z 34 szkół wyższych.

Na początek załogi podzielone zostaną na floty „A” i „B”, a najlepsze nich awansują do grupy „złotej” walczącej o medale. W grupie „srebrnej” rozgrywać będzie się walka o dalsze miejsca. Choć i tam przy dobrych wiatrach można będzie wywalczyć podium w typie uczelni. Liczba wyścigów zależy od warunków pogodowych.

– Przed nami jedne z najbardziej klimatycznych zawodów w naszym kalendarzu. Organizacja ich kosztuje wiele wysiłku, ale dostarcza też dużo satysfakcji. Pierwszego dnia planujemy rozegranie do siedmiu wyścigów eliminacyjnych, a drugiego dnia do sześciu wyścigów finałowych. Dokończenie finałów zaplanowane jest na czwartek. Mamy nadzieję, że warunki dopiszą i uda się wystartować uczestnikom jak najwięcej razy. Choć według prognoz padać ma deszcz – powiedział Piotr Żebrowski, koordynator zawodów.

Foto: Michał Szypliński

Tym razem w stawce zabraknie ubiegłorocznego zwycięzcy klasyfikacji indywidualnej sternika – Marcina Styborskiego. Reprezentant Politechniki Gdańskiej z powodu tragicznego wypadku zawiesił swoją aktywność żeglarską. Jednak w swoim gronie inżynierowie mają wielu uzdolnionych i utytułowanych żeglarzy.

– Na pewno wraz z załogą mamy aspiracje, żeby zwyciężyć w klasyfikacji indywidualnej i tym samym dać politechnice cenne punkty do klasyfikacji drużynowej. Nie uważamy się jednak za liderów zespołu niczym Marcin w poprzednich latach. W tej sferze trudno byłoby go zastąpić, bo jest on osobą od lat zaangażowaną w projekt PG Racing. Czekamy na jego powrót. We flocie pojawiło się też kilku młodych zawodników z kadr narodowych klas olimpijskich, którzy będą liczyć się w walce o zwycięstwo. Za wcześnie jeszcze na określenie naszej taktyki, ale na pewno chcemy te regaty wygrać – mówił Aleksander Michalski z Politechniki Gdańskiej, który zdobył złoto w klasyfikacji sterników w sezonie 2019/2020.

Klasa Omega nie jest klasą olimpijską, ale uznawana jest za naszą klasę narodową i tą najpopularniejszą. Historia jachtów sięga 1942 roku i okupowanej Warszawy, kiedy to Juliusz Sieradzki – olimpijczyk z Berlina skonstruował łódź, która nie tylko służyła do szkolenia, bo szybko zaczęto na niej się też ścigać. W 1951 roku właśnie na wodach jeziora Niegocin odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski.

Ceremonia otwarcia zawodów i tradycyjne wciągnięcie bandery odbędzie się 24 maja o godzinie 9. Początek rywalizacji o 10:30. Planowanie zakończenie i dekoracja 26 maja o godzinie 15. Centrum zawodów znajdować będzie na terenie portu Centralnego Ośrodku Sportu Akademickiego AZS Wilkasy, koło Giżycka. Partnerem zawodów są firmy Helly Hansen, Yamaha oraz Born to Sail, które ufundowały nagrody dla najlepszych.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie:

1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
2. Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
3. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
4. Akademia Morska w Szczecinie
5. Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
6. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
8. Gdański Uniwersytet Medyczny
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
10. Politechnika Białostocka
11. Politechnika Gdańska
12. Politechnika Opolska
13. Politechnika Poznańska
14. Politechnika Rzeszowska
15. Politechnika Śląska w Gliwicach
16. Politechnika Warszawska
17. Politechnika Wrocławska
18. Politechnika Łódzka
19. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
20. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
21. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
22. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
23. Uniwersytet Gdański
24. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
25. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
26. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
27. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
28. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
29. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
30. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
31. Uniwersytet Morski w Gdyni
32. Uniwersytet Śląski w Katowicach
33. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
34. Uniwersytet Warszawski
35. Uniwersytet Wrocławski
36. Uniwersytet Łódzki
37. Warszawski Uniwersytet Medyczny
38. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
39. Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
40. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie