Poznań już czeka

0
352

Futsalowe święto ponownie dobędzie się w Poznaniu. W najbliższy piątek rusza pierwsza odsłona turnieju finałowego AMP, w którym o złote medale rywalizować będzie po 16 drużyn kobiet i mężczyzn.

Do pierwszego gwizdka turnieju finałowego AMP w futsalu zostało już tylko kilka dni. Co słychać u organizatora mistrzostw, KU AZS UAM?

Łukasz Stypa (wiceprezes KU AZS UAM, przewodniczący Komitetu organizacyjnego): Przygotowania postępują pełną parą i właściwie większość najważniejszych spraw organizacyjnych już dopięliśmy. Będziemy grać przez sześć dni (kobiety 26-28 lutego, a mężczyźni 1-3 marca – przyp. Pasji) w dwóch halach – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które już są gotowe na przyjęcie futsalistek i futsalistów. Zaangażowaliśmy grupę działaczy i wolontariuszy, którzy dopilnują, aby wszystko przebiegło sprawnie. Zmieniliśmy termin turnieju mężczyzn, żeby wszystkie mecze przeprowadzić tylko w dwóch halach. To jest łatwiejsze pod względem organizacyjnym i sanitarnym. Będziemy mogli skuteczniej pilnować, żeby uczestnicy AMP stosowali się do ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną.

Rozumiem, że reżim sanitarny zostanie zachowany.

Wojciech Weiss (trener zespołu kobiet KU AZS UAM, trener reprezentacji Polski kobiet w futsalu, członek Komitetu organizacyjnego): Tak, oczywiście. Będziemy akcentowali przede wszystkim konieczność zachowania ostrożności w halach sportowych. Bez maseczek będą się mogli poruszać jedynie zawodnicy uczestniczący w aktualnym meczu oraz sędziowie. Zapewnimy płyny do dezynfekcji i higieniczną wręcz czystość. Udostępnimy przebieralnie zamiast tradycyjnych szatni z prysznicami. Oczywiście nie zorganizujemy tradycyjnych odpraw trenerskich, nie przeprowadzimy – niestety! – imprez integracyjnych, a turnieje odbędą się bez kibiców, co zrekompensujemy sympatykom futsalu akademickiego transmisjami internetowymi ze wszystkich meczów.

Zgłoszenia napływają?

ŁS: Mamy już komplety. Zarówno w turnieju kobiet jak i mężczyzn zagra po 16 zespołów. Zdecydowana większość ekip wybrała naszą ofertę noclegową, a przygotowaliśmy zakwaterowanie w najbardziej prestiżowych hotelach w Poznaniu. Gwarantujemy naprawdę dobre warunki pobytu w naszym mieście.

Pozyskaliście sponsorów na tak ważne wydarzenie futsalowe?

ŁS: Tak. Uczestnicy AMP na pewno dostrzegą wśród sponsorów takie marki jak Decathlon, Procesmettica czy Dom Wydawniczy REBIS. Mistrzostwa odbędą się pod patronatem Wielkopolskiego oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, które ufundowały także cenne nagrody. Oczywiście wspierają nas władze samorządowe: Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Poznania.

Jakie szanse sportowe widzicie przed zespołami gospodarzy?

WW: Drużyna żeńska celuje w medal, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, jak groźne będę przeciwniczki, głównie z Krakowa – UJ, UEK, AWF – i chociażby z Uniwersytetu Gdańskiego, bezapelacyjne zwyciężczynie swojego turnieju półfinałowego. Zadaniem minimum mężczyzn jest miejsce ćwierćfinałach, a każda wyższa pozycja będzie wielkim sukcesem.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Kuś
Foto: Łukasz Stypa