Trzy kolejne medale dołożyli do uniwersjadowego dorobku Akademickiej Reprezentacji Polski w Lake Placid polscy biathloniści. W biegach pościgowych ze srebra cieszyła się Anna Nędza-Kubiniec, a z brązów Barbara Skrobiszewska i Wojciech Janik.

Zaczęło się w biegu mężczyzn, bo Wojciech Filip i Wojciech Janik szybko odrobili straty z biegu sprinterskiego i wciąż liczyli się w grze o medale w biegu pościgowym. Po ostatnim strzelaniu to Filip był trzeci, ale na ostatnim okrążeniu Janik go wyprzedził i to on sięgnął po medal. Reakcja Wojciecha Filipa była nieprawdopodobna, bo po przekroczeniu linii mety wyściskał przyjaciela i cieszył się z nim tak, jakby to on ten medal zdobył.

– Nie można mówić o żadnym bratobójczym pojedynku. Gdy Wojtek wyprzedził mnie na trasie krzyknąłem do niego, że biegnie po medal i niech go zdobędzie. W naszym teamie nie ma znaczenia kto zdobywa medal, bo zawsze cieszymy się tak samo. Jesteśmy jak rodzina – mówił Filip.

– Dokładnie tak jest, nasza grupa trzyma się ze sobą bardzo mocno. Czuję się w niej tak, jak w rodzinie i to wielka sprawa móc pracować z tymi ludźmi. Chciałem bardzo medalu w środę w sprincie, ale się nie udało. Dziś się jednak doczekałem, a na ostatnich metrach płakałem ze szczęścia. Dla mnie ten medal jest spełnieniem marzeń i myślę, że tylko sportowiec może zrozumieć, jak ciężko pracuje się na takie sukcesy. I to nie tylko fizycznie, bo nasz trening to również bardzo duże obciążenie psychiczne – cieszył się szczęśliwy na mecie Wojciech Janik.

Chwilę po panach na trasę ruszyły biathlonistki. Pozycja wyjściowa była dobra, bo Anna Nędza-Kubiniec po złocie w biegu sprinterskim ruszyła na trasę jako pierwsza, siódma Barbara Skrobiszewska, a jedenasta Wiktoria Celczyńska. Ta ostatnia fenomenalnie strzelała, popełniając tylko jeden błąd w ostatnim strzelaniu. Przez moment była na trzecim miejscu, zaraz ze najlepszą na trasie Kanadyjką Shilo Rousseau i Anną Nędzą-Kubiniec. Na ostatnim okrążeniu wyprzedziła ją jednak Barbara Skrobiszewska i Czeszka Kristyna Otcovska. Trzy Polki w pierwszej piątce i dwa medale!

– Lepiej tego sobie nie mogliśmy wymarzyć – mówiła Anna Nędza-Kubiniec, która wywalczyła srebro. – Ja preferują gonienie niż uciekanie, a dziś było pewne, że by utrzymać prowadzenie trzeba bardzo dobrze strzelać. Mi się to nie udało, bo popełniłam pięć błędów, ale ze srebra także bardzo się cieszę – mówiła Polka.

Jako trzecia finiszowała Barbara Skrobiszewska. – Na tym ostatnim okrążeniu myślałam, że nie dam rady wbić się na podium, ale jakimś ostatkiem sił jakoś to zrobiłam. Wszystkie dziś pokazałyśmy się z bardzo dobrej strony i bardzo się cieszę z medali. Także mojego drugiego, bo bardzo chciałam go mieć – dodała Skrobiszewska. Ostatnia z Polek, Klaudia Topór, zajęła 25. miejsce.

W sumie Akademicka Reprezentacja Polski ma już na swoim koncie czternaście medali – cztery złote (Nicole Konderla w skokach narciarskich, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik w skokach narciarskich, drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie), cztery srebrne (Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim oraz Barbara Skrobiszewska i Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie) i sześć brązowych (Joanna Kil w kombinacji norweskiej,  Kinga Rajda w skokach narciarskich, mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich, Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim oraz Wojciech Janik i Barbara Skrobiszewska w biathlonie).

Zimowa uniwersjada w amerykańskim Lake Placid potrwa do 22 stycznia 2023 roku. Startuje w niej około półtora tysiąca sportowców z ponad pięćdziesięciu krajów. Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.