Po raz kolejny w Zagrzebiu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Europy w sportach walki, do których zaliczane są kickboxing, karate, taekwondo i judo. Liczna grupa zawodników z Polski wywalczyła dziewięć krążków.

Najwięcej braw wśród biało-czerwonych występujących w Chorwacji otrzymali kickbokserzy. Dwoje z nich znalazło się na najwyższym stopniu podium, bo Paulina Grzegorska z Uniwersytetu Łódzkiego okazała się najlepsza w formule full-contact do 65 kg, a złoto wywalczył także Konrad Kaczmarkiewicz (full-contact, kat. do 81 kg, AWF Warszawa). W finale walczyła również Weronika Szymczak z Akademii Kaliskiej (full-contact, kat. do 60 kg), ale musiała uznać wyższość Włoszki Micheli Patullo, a na jej szyi zawieszono srebrny krążek.

Do Polski z brązowymi medalami wrócą natomiast Bartłomiej Oriański (full-contact, kat. do 81 kg, Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University Nowy Sącz), Olena Shydlovska (full-contact, kat. do 56 kg, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza w Lublinie), Filip Matyśkiewicz (AWF Warszawa), Filip Krata (Uniwersytet Łódzki obaj w kat. do 75 kg) oraz Jakub Zagórski (full-contact, kat. do 71 kg, Wyższa Szkoła Bankowa National-Louis University Nowy Sącz)

Piąte miejsca przypadły natomiast Marcie Pawlikowskiej (pointfighting, kat. do 55 kg, SGH Warszawa), Mateuszowi Kupijajowi (full-contact, kat. do 67 kg, Akademia Kaliska), Marcinowi Galosowi (kick-light, kat. powyżej 84 kg, Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University Nowy Sącz) oraz zawodnikom AWF Warszawa: Pawłowi Białasowi (K1, kat. do 71 kg), Wojciechowi Pietrzakowi (full-contact, kat. do 71 kg) oraz Maciejowi Michalskiemu (full-contact, kat. do 75 kg).

Z kolei w reprezentacji polskich uczelni najlepiej w zawodach judo spisał się Konrad Szatkowski z AWF Wrocław, który wywalczył brązowy medal w kategorii do 81 kg. Zawodnik szedł jak burza, ale zatrzymał go Węgier Sandor Ocsai. To jednak nie oznaczało końca szans na medal, bo w repasażach prawo walki o brąz, pokonując innego Węgra, Daniela Sztanko. – Bardzo nas cieszy ten medal, bo wywalczył go po sześciu pojedynkach, a niewiele brakowało, by znalazł się w półfinale. Na 30 sekund przed zakończeniem starcia niestety wkradła się chwila nieuwagi i potem musiał walczyć w repasażach, dlatego świetnie, że udało mu się go zdobyć – mówi Łukasz Błach, trener i kierownik drużyny AWF Wrocław.

Pozostali polscy judocy nie znaleźli się już na podium. Piąte miejsce wywalczyła Natalia Nowaczyk (kat. do 70 kg), a siódme jej kolega z uczelni, Nikodem Kubiak (kat. do 100 kg). Na dalszych pozycjach uplasowali się Marta Kuras, Oliwia Kutyła (obie kat. do 52 kg, AWF Wrocław), Alicja Myśliwiec (kat. do 57 kg, AWF Wrocław), Amelia Konfisz, Tamara Anoshkina (obie kat. do 63 kg, AWF Wrocław), Piotr Zender i Dawid Hypta (obaj kat. do 66 kg, AWF Wrocław), Przemysław Litwin (kat. do 66 kg, Politechnika Wrocławska), Aleksander Raczek (kat. do 73 kg, Politechnika Wrocławska), Aleksy Caliński (kat. do 73 kg, AWF Wrocław) oraz Piotr Litwin (kat. do 100 kg, AWF Wrocław).

– Pozostaje spory niedosyt, bo wracamy tylko z jednym indywidualnym medalem, ale pamiętajmy, że w Zagrzebiu nie startowali Paulina Szlachta czy Anna Dąbrowska, czyli nasze dwie czołowe zawodniczki. Część składu to byli też juniorzy, którzy potrzebują doświadczenia – dodaje Błach.

W rywalizacji drużynowej judocy AWF Wrocław zakończyli turniej na pierwszej rundzie, a lepsi okazali się zawodnicy z Uniwersytetu w Bordeaux. – Nie mieliśmy zawodniczek z kategorii ciężkiej, więc Kutyła i Kuraś musiały walczyć w wyższej kategorii, niż ich macierzysta – rozkłada ręce trener wrocławian. – W tamtym roku udało nam się wejść do finału, teraz też liczyliśmy na dobry występ, żeby zakończyć zawody pozytywnie, ale niestety się nie udało.

Bez sukcesów natomiast zawody w Chorwacji zakończyły Polki, które brały udział w zawodach karate. Klaudia Sokołowska z Politechniki Białostockiej (kumite do 55 kg) wygrała tylko jeden pojedynek z Natalią Vargovą ze Słowacji, a w drugiej rundzie uległa już Węgierce Kiarze Kovacs. Z kolei Weronika Mikulska, która w Zagrzebiu reprezentowała AWF Wrocław (kumite, do 61 kg), automatycznie awansowała do drugiej rundy, w której przegrała z Ukrainką Natalią Osadchuk, a w repasażach nie dała też rady Turczynce Cagli Eser.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.