Polscy lekkoatleci zostali drużynowymi mistrzami Europy! Podczas trzydniowych zmagań w Bydgoszczy Polacy okazali się najlepsi w gronie 12 zespołów, pokonując Niemców aż o 27,5 punktu i Francuzów o 28,5 punktu. Na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka znakomicie zaprezentowali się reprezentanci klubów AZS.

Trzeciego dnia zawodów bieg na 1500 m w imponującym stylu wygrała Sofia Ennaoui. Zawodniczka AZS UMCS Lublin popisała się świetnym finiszem i na ostatniej prostej wyprzedziła rywalki, zdobywając dla Polski cenne 12 punktów.

Niezwykle zacięta była rywalizacja w finałowym biegu na 100 m przez płotki. Kilka zawodniczek niemal jednocześnie przekroczyło linię mety. Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin została sklasyfikowana na trzeciej pozycji. Do zwycięstwa zabrakło zaledwie… 0,01 s!

Tradycyjnie wysokie lokaty Polacy zajmowali w konkurencjach rzutowych. Drugie miejsce w konkursie młociarek zajęła Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań), a czwarta w rywalizacji kulomiotek była Paulina Guba (AZS UMCS Lublin).

Na zakończenie mistrzostw wielkie emocje przyniosły wyścigi sztafet 4×400 m. Polki z Justyną Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) w składzie spisały się znakomicie, odnosząc zdecydowane zwycięstwo. Ich rezultat – 3:24.81 to najlepszy wynik polskiej sztafety od 14 lat! Polki zostały liderkami europejskich tabel. Na świecie w tym roku szybciej biegały jedynie Amerykanki. Święty-Ersetic uzyskała na ostatniej zmianie czas 50,6, najlepszy spośród wszystkich zawodniczek startujących dziś w sztafetach.

W sztafecie mężczyzn 4×400 m na pierwszych dwóch zmianach wystartowali zawodnicy AZS – Wiktor Suwara (KS AZS AWF Warszawa) i Rafał Omelko (KS AZS AWF Wrocław). Polacy zajęli trzecie miejsce, a Omelko okazał się najszybszy w całej stawce – 44,8.

Polacy w Bydgoszczy triumfowali w 10 spośród 40 rozegranych konkurencji. W niedzielę najwięcej punktów dla Polski, oprócz Ennaoui i sztafety kobiet 4×400 m, zdobyli Adam Kszczot w biegu na 800 m, Piotr Lisek w skoku o tyczce i Piotr Małachowski w rzucie dyskiem.

Zwycięstwo Polaków w Bydgoszczy to historyczny, pierwszy triumf naszej reprezentacji w Drużynowych Mistrzostwach Europy. W poprzednich edycjach po tytuł najlepszego zespołu w Europie sięgali jedynie Niemcy i Rosjanie. Przewaga Polaków nad rywalami w Bydgoszczy była zdecydowana – końcowy triumf w klasyfikacji nasi reprezentanci zapewnili sobie jeszcze przed rozegraniem ostatniej konkurencji, sztafetą mężczyzn 4×400 m.

Kolejne Drużynowe Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w 2021 roku w nowej formule – zamiast 12 zespołów na starcie stanie osiem drużyn.

Starty zawodników AZS w DME 2019:

Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) – 100 m – 3. miejsce

Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – 400 m – 1. miejsce

Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin) – 1500 m – 1. miejsce

Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin) – 100 m ppł – 3. miejsce

Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław) – 400 m ppł – 3. miejsce

Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań) – trójskok – 8. miejsce

Paulina Guba (AZS UMCS Lublin) – pchnięcie kulą – 4. miejsce

Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) – rzut dyskiem – 4. miejsce

Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań) – rzut młotem – 2. miejsce

Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań), Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice), Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) – sztafeta 4×100 m – 7. miejsce

Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) – sztafeta 4×400 m – 1. miejsce

Przemysław Słowikowski (AZS AWF Katowice) – 200 m – 12. miejsce

Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) – 400 m – 4. miejsce

Tomasz Jaszczuk (AZS AWF Katowice) – skok w dal – 3. miejsce

Eryk Hampel (OŚ AZS Poznań), Karol Kwiatkowski, Przemysław Słowikowski (obaj AZS AWF Katowice) – sztafeta 4×100 m – 4. miejsce

Wiktor Suwara (AZS AWF Warszawa), Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) – sztafeta 4×400 m – 3. miejsce

Fot. Paweł Skraba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here