Spodziewać się można brawurowej jazdy, dobrych wyników i olimpijczyków. W Zakopanem rozegrane będą Akademickie Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. Wydarzenie będzie ukoronowaniem emocjonującego zimowego sezonu.

Najbarwniejsze zawody w kalendarzu AMP tym razem przebiegać będą w cieniu rosyjskiej agresji w Ukrainie. Cały sportowy świat łączy się z ofiarami inwazji, a „walka” o trofea ustąpiła tej prawdziwej i brutalnej. Dlatego w geście solidarności wspólnie z uczestnikami przeprowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar wojny toczącej się u naszych sąsiadów.

Same zawody będą ukoronowaniem narciarskiego festiwalu trwającego niemal tydzień. Na stoku Harenda rywalizować będzie aż 432 osób z 41 uczelni. Wśród zgłoszonych nie brakuje narciarzy AWF Katowice, którzy niecały miesiąc temu startowali w Pekinie, a dokładniej w Yanqing. O medale AMP ubiegać będą się olimpijczycy – Paweł Pyjas, który rok temu zdobył tu złoto w slalomie. Na trasie zobaczymy też Zuzannę Czapską, która igrzyska zakończyła na 30. pozycji w gigancie.

– W tym roku obsada zapowiada się bardzo mocno i czuję, że rywalizacja będzie ciekawa. Zresztą tak samo było podczas AZS Winter Cup, bo startowało sześć mocnych dziewczyn walczących o wygraną. Moja obecna forma co prawda nie wskazuje, żebym obroniła tytuł, ale kto wie. AMP-y rządzą się swoimi prawami i na pewno będę się starała zająć jak najwyższe miejsce – powiedziała Zofia Zdort z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która przed rokiem zdobyła złoto AMP w gigancie i brąz w slalomie.

Na utrzymanie wysokiej formy liczy Antoni Szczepanik z Politechniki Warszawskiej, który w tym sezonie zdominował cykl zawodów AZS Winter Cup w slalomie gigancie. W tej konkurencji przed rokiem zdobył złoty medal AMP, wyprzedzając wspomnianego już Pawła Pyjasa.

– Nie martwię się, że wysoka forma przyszła za szybko. Podczas Akademickich Mistrzostw Polski poziom na pewno będzie wyższy, ale dzięki temu będzie ciekawie. Całą pracę, jaką miałem wykonać, to już wykonałem przez ostatnie 10 lat na stokach. Uważam, że jestem dobrze przygotowany fizycznie. Zobaczymy też, jakie będą warunki, bo na Harendzie mocno operuje słońce, czasem bywa nierówno i trzeba być na to też gotowym – mówił Antoni Szczepanik.

Akademickie Mistrzostwa Polski będą zwieńczeniem kilkudniowej rywalizacji. Wszystko rozpocznie się już 4 marca na terenie kompleksu GrapaSki we wsi Czarna Góra, gdzie odbędą się zmagania w slalomie równoległym zaliczane do cyklu AZS Winter Cup, a dwa dni później rozegrany będzie team event.

Rywalizacja o medale AMPi w narciarstwie alpejskim rozpocznie się 7 marca w Zakopanem od eliminacji w gigancie. Dzień później rozegrane będą eliminacje w slalomie. Zwycięzców poznamy 9 marca.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Terminarz:
4.03 – AZS Winter Cup – slalom równoległy – GrapaSki, start 9:30
5.03 – AZS Winter Cup – Osiemnastka – GrapaSki – start 9:00
6.03 – AZS Winter Cup – Team Event – GrapaSki, start 12:30
7.03 – Akademickie Mistrzostwa Polski – Harenda – eliminacje slalom gigant
8.03 – Akademickie Mistrzostwa Polski – Harenda – eliminacje slalom
9.03 – Akademickie Mistrzostwa Polski – Harenda – finał slalom gigant/slalom