Na Kostaryce odbyło się Światowe Forum FISU, które przyciągnęło delegacje z całego świata i było największym tego typu miejscem spotkań i wymiany sportowych doświadczeń.

Akademicki Związek Sportowy reprezentowali: Marian Dymalski – wiceprezydent FISU, Tatsiana Andrushka – członkini Rady Międzynarodowej AZS oraz Weronika Wieżynis – studencka ambasadorka FISU. Forum było miejscem obrad najwyższych władz FISU, jego komisji oraz miejscem pracy i kreatywnych pomysłów studentów. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Sport uniwersytecki jako siła napędowa zrównoważonego rozwoju”. Pozostając przy tak ważnej i aktualnej tematyce, nie sposób było pominąć równie istotnych tematów jak dobre zdrowie i dobre samopoczucie, jakość kształcenia, równość płci.

– Studencka część forum opierała się na przygotowaniu projektu, który jest bliski tematyce wydarzenia. Wraz z moją grupą stworzyliśmy FISU Fair Program poruszający tematy związane z równouprawnieniem oraz dyskryminacją na uczelniach na całym świecie. Jestem z niego bardzo dumna, tak jak i z pracy całej grupy. Mam nadzieję, że kiedyś FISU zdecyduje się wprowadzić go w życie – opowiada Weronika, która została liderką jednej z grup projektowych.

Oprócz wydarzeń edukacyjnych uczestnicy mieli okazję brać udział w FISU Fair, czyli miejscu spotkań wszelkich kultur i narodowości. Odbyła się także wycieczka na wulkan Irazu pokazująca naturalne piękno Kostaryki.

– Światowe Forum FISU było dla mnie podróżą dookoła świata. Przez siedem dni poznałam wiele kultur, dzięki FISU Fair zwiedziłam prawie każdy kraj dzięki i nawiązałam przyjaźnie z pewnością do końca życia! Osobiście bardzo cieszę się, że po dwóch latach miałam przyjemność poznać uczestników z programu studenckich ambasadorów FISU i nawiązać relacje, które były niemożliwe do stworzenia w formie online – dodaje Weronika.

Organizatorem forum w 2024 roku będzie Chorwacja, która przyjęła flagę FISU od tegorocznych organizatorów i rozpoczęła oficjalnie przygotowanie do kolejnej edycji. Nie możemy się już doczekać!

Tekst i fot. Weronika Wieżynis