Pobiegali w słusznej sprawie

0
646

Reprezentacja AZS Uniwersytetu Gdańskiego w czwartek 31 marca udała się do francuskiego Brestu, aby wraz z rówieśnikami z innych nadmorskich uczelni pomagać poprzez bieganie. Bieg La Solidaire de Brest to wydarzenie organizowane przez zachodniego partnera klubu, mające na celu wygenerowanie jak największej ilości środków finansowych przeznaczonych docelowo na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Ideą biegu jest zatem nie tylko jego wygranie, ale także zebranie jak największej liczby przebytych przez uczestników kilometrów.

W biegu na 10 km ekipa AZS UG nie miała sobie równych – pierwsze miejsce wywalczył Szymon Gumkowski, a na 4 pozycji finiszował Dominik Bejnarowicz. Z kolei w biegu na 7,5 km tuż za podium znalazły się Laura Stolarczyk oraz Urszula Białomyzy. Energii nie brakowało również trenerowi oraz szefowi delegacji Tomaszowi Aftańskiemu, który wystartował w biegu na 5 km oraz wziął udział w kursie kajakarstwa morskiego. Wszyscy studenci reprezentowali sekcję lekkoatletyczną AZS UG Gdańsk, prowadzoną przez trenera Andrzeja Cieplika, który nie krył dumy po zawodach. – Wyjazd był pod wieloma aspektami udany. Przyjemnie jest towarzyszyć naszym studentom kiedy wygrywają i patrzeć jak sobie doskonale radzą w relacjach z rówieśnikami z innych zakątków świata. Ich sportowe umiejętności i otwartość są kluczem do ludzkich serc i na pewno będą ważnymi umiejętnościami w kształtowaniu ich w drodze kariery zawodowej – skomentował trener.

Co ciekawe, oprócz biegu studenci Uniwersytetu Gdańskiego mieli okazję poznać bliżej reprezentantów Uniwersytetu w Breście, a także zapoznać się ze sportami wodnymi, biorąc udział w zajęciach oswajających w pływaniu na deskach z wiosłem.

Oprócz francuskiego biegu od 28 marca do 3 kwietnia każdy z ze studentów miał możliwość realnie działać na rzecz francuskich organizacji charytatywnych. Wystarczyło zarejestrować swoją aktywność w aplikacji sportowej, a każdy przebyty kilometr zasilał konto organizacji. W tym roku były to “Les Joëlettes du bout du monde” oraz “Un rêve, un sourire” skupiające się wokół pomocy osobom z niepełnosprawnościami. W tegorocznej edycji imprezy udało się zebrać 12 758 euro, co jest rekordem imprezy!

Tekst: AZS UG/Weronika Wieżynis
Fot. Edern Noe