Tu nikt nie liczył na ślepy traf. W Warszawie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w szermierce. Niepobici okazali się przedstawiciele AWF Katowice, którzy zdominowali szable i zwyciężyli w klasyfikacji generalnej uczelni.  

Po raz trzeci z rzędu do stolicy przyjechali specjaliści i specjalistki od władania białą bronią, żeby wziąć udział w walce o medale i tytuły. W imprezie wzięło udział blisko 130 osób z 37 uczelni. Zmagania rozgrywane były na ośmiu planszach i toczyły się  we wszystkich typach broni: szpadzie, florecie i szabli. Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Najdłużej trwała walka o medale w szpadzie, bo tu najwięcej było też zgłoszonych uczestników. Ostatecznie wśród panów triumfował Damian Michalak z AWF Katowice, wygrywając w finale z Piotrem Urbanem (AWF w Krakowie). Natomiast wśród kobiet w finałowej walce Zofia Janelli z Politechniki Wrocławskiej pokonała Kingę Zgryźniak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i obroniła złoty medal zdobyty przed rokiem.

– To kosztowało mnie wiele wysiłku, bo walki z zawodniczkami aktywnie trenującymi i bijącymi się na Pucharach Polski były na wysokim poziomie. To mój trzeci medal AMP w historii. Na pierwszym roku zdobyłam brąz i cieszę się, że udało mi się obronić złoto. W tym roku było już trudniej, bo czasami musiałam się mocniej spiąć – powiedziała Zofia Janelli.

We florecie najlepsi okazali się: Karolina Żurawska z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, która pokonała w walce o tytuł Aleksandrę Wieczorek (UAM w  Poznaniu). Wśród panów triumfował Adam Podralski (GUMed Gdańsk), który wygrał z Piotrem Borowcem (Politechnika Gdańska). Natomiast w szabli wygrali Zuzanna Cieślar oraz Krzysztof Kaczkowski z AWF Katowice.

foto: Marcin Selerski

– Cieszymy się, że gospodarzem imprezy po raz trzeci był AZS Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytet Warszawski włączył się w organizację tego wydarzenia. Poziom był wysoki. Chcemy, żeby w tych zawodach brali udział zawodnicy i zawodniczki, którzy są  członkami reprezentacji kraju. Mamy w Polsce wiele klubów AZS, które są wyczynowo związane z szermierką i trenują tam nasi czołowi zawodnicy i zawodniczki. Widziałem tu szablistki, które są w reprezentacji Polski, i to z pewnością podnosi poziom zawodów – powiedział Tadeusz Tomaszewski, prezes Polskiego Związku Szermierczego.

Po raz kolejny upamiętniono gwiazdy AZS. Nagroda im. Władysława Dobrowolskiego trafiła w ręce szablisty Krzysztofa Kaczkowskiego, a nagrodę im. Małgorzaty Serini-Bulskiej otrzymała najlepsza florecistka – Karolina Żurawska.

W klasyfikacji drużynowej uczelni zwyciężył AWF Katowice, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski, a trzeci był Uniwersytet im. Adama Mickiwicza w Poznaniu.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Medaliści AMP 2024 w szermierce

Klasyfikacja generalna
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Warszawski
3. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Szpada mężczyzn
1. Damian Michalak (AWF Katowice)
2. Piotr Urban (AWF Kraków)
3. Jan Kardaszewicz (AGH Kraków), Jan Socha (PW Warszawa)

Szpada kobiet
1. Zofia Janelli (Politechnika Wrocławska)
2. Kinga Zgryźniak (Politechnika Śl. Gliwice)
3. Anna Wieczorek (AWF Katowice), Barbara Brych (AWF Kraków)

Floret kobiet
1. Karolina Żurawska (AWF Poznań)
2. Aleksandra Wieczorek (UAM Poznań)
3. Dominika Wasilczuk (UW Warszawa), Karolina Wasilczuk (CC Warszawa)

Floret mężczyzn
1. Adam Podralski (GUMed Gdańsk)
2. Piotr Borowiec (PG Gdańsk)
3. Jakub Dołżycki (AWF Poznań), Maciej Bem (UAM Poznaniu)

Szabla kobiet
1. Zuzanna Cieślar (AWF Katowice)
2. Daria Skonieczka (AWF Warszawa)
3. Patrycja Laskowska (ASW Warszawa), Zuzanna Lenkiewicz (UW Warszawa)

Szabla mężczyzn
1. Krzysztof Kaczkowski (AWF Katowice)
2. Kacper Nowiński (ANS Konin)
3. Michał Pardela (UW Warszawa), Krzysztof Kajor (ALK Warszawa)