Grając bez kalkulacji i walcząc o zajęcie jak najwyższego miejsca, tylko tak można będzie zapewnić sobie udział w finale Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju. W weekend w Warszawie rozegrany będzie pierwszy turniej eliminacyjny.  

Pod znakiem zmian przebiegać będą tegoroczne rozgrywki w unihokeju. Rozwój tej dyscypliny w środowisku akademickim sprawił, że potrzebne było przeprowadzenie dwóch turniejów strefowych, które wyłonić mają uczestników wielkiego finału. Do tej pory medalistów wyłaniał system bezpośredni, ale z roku na rok liczba zgłoszonych drużyn rosła. Dla przykładu w 2020 roku w Warszawie wystartowało 14 ekip, a w 2022 roku było ich już 30.

To nie koniec nowości, bo w tym roku decydująca walka o tytuły w unihokeju opuszcza stolicę i przenosi się do Rzeszowa. Na warszawskim Ursynowie o miejsca we wspomnianym finale powalczy 16 uczelni podzielonych na cztery grupy. Spotkania odbywać będą się w hali SGGW przy ul. Jana Ciszewskiego 10. Początek turnieju w sobotę 22 kwietnia o godzinie 9:30.  Mecz finałowy i o 3. miejsce rozegrane będą w niedzielę o godzinie 14.

W zgłoszonej stawce zobaczymy m.in. obrońców tytułu – Politechnikę Gdańską, czwartą drużynę z ubiegłego roku – Uniwersytet Warszawski, ósmą drużynę z poprzedniego sezonu – Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie i Politechnikę Warszawską, która zajęła 10 miejsce. Nie brakuje też gospodarzy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, czy też Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Politechniki Łódzkiej.

Każdy będzie chciał zająć jak najwyższe miejsce, bo jeszcze nie wiadomo dokładnie  ile przepustek do finału uzyskają uczestnicy tego wydarzenia. Wszystko wyjaśni się dopiero po zamknięciu zgłoszeń do drugiego półfinału rozgrywanego w Lublinie.

– Cieszy fakt, że coraz więcej uczelni jest zaangażowanych w nasz sport. Osobiście uważam, że wprowadzenie turniejów półfinałowych to dobry pomysł. Znacząco zwiększy to poziom rozgrywek w finale, a mecze będą bardziej wyrównane. Zmusi to drużyny do koncentracji i dawania z siebie wszystkiego od początku turnieju. Co może ważniejsze, półfinał będzie kolejną okazją do akademickiego grania i spotkania się ze znajomymi z innych uczelni. Każdy student zakochany w unihokeju przez cały rok wyczekuje na AMPy, więc możliwość rozgrywania ich przez dwa weekendy zamiast jednego to zdecydowanie powód do zadowolenia – powiedział Jan Jamski, zawodnik i student Uniwersytetu Warszawskiego.

foto: Marcin Klimczak

Turniej rozgrywany jest w formule „swiss”, co oznacza, że na parkiecie przebywać musi trzech zawodników rozgrywających i bramkarz. Na boisku przez cały czas znajdować ma się też przynajmniej jedna kobieta oraz przynajmniej jeden mężczyzna jako zawodnik rozgrywający. Spotkania w fazie grupowej trwać będą 2×10 minut (czas nieefektywny), natomiast w półfinałach i finałach będzie to 2×15 minut (czas efektywny).

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju odbędzie się w w dniach 8-11 czerwca w Rzeszowie.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami są m.st Warszawa oraz Szkoła Główna Gospodartstwa Wiejskiego w Warszawie, Tempish Polska, ITbility Sp. z o.o, oraz Sport Konsulting.

Strona wydarzenia: https://azs.waw.pl/ampunihokej/